14 kwietnia 2004

"Dzień Przedsiębiorczości w powiecie chrzanowskim"

Już 27 kwietnia w powiecie chrzanowskim obchodzony będzie Dzień Przedsiębiorczości. Do akcji, organizowanej przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości, pod patronatem Kancelarii Prezydenta RP, przyłączyły się dwie szkoły - Zespół Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini i Zespół Szkół w Libiążu. Dzięki temu uczniowie II klas ponadgimnazjalnych będą mogli popróbować pracy w swoim wymarzonym zawodzie.

- Dzięki przyłączeniu się naszej szkoły do tej inicjatywy, uczniowie z klas II, którzy na co dzień nie mają styczności z praktyką zawodową, będą mogli popróbować swoich sił w wymarzonym przez siebie zawodzie. Młodzież będzie mogła pójść do danego zakładu pracy i zobaczyć, jak rzeczywiście funkcjonuje dane stanowisko pracy. Już od dawna pomagamy uczniom w załatwieniu praktyki w danym zakładzie. Najczęściej odbywa się to poprzez rodziców innych uczniów, którzy starają się załatwić danej osobie wejście na teren zakładu pracy i opiekę merytoryczną danego zawodu - wyjaśniają Jadwiga Bochenek i Agnieszka Król z Zespołu Szkół w Libiążu.

Zainteresowanie młodzieży akcją jest naprawdę ogromne. Już dziś planuje się, że 27 kwietnia swoich sił w wymarzonym zawodzie spróbuje ok. 42 uczniów z Libiąża w 15 zakładach pracy. A aspiracje młodzieży są naprawdę duże. Choć większość uczniów marzy o bardzo popularnych zawodach, jak nauczyciel czy przedstawiciel handlowy, nie brakuje też tych, którzy mierzą znacznie wyżej. Młodzi ludzie chcą być np. reżyserami, aktorami, prawnikami, policjantami, a także dziennikarzami.

- Staramy się załatwić uczniom uczestnictwo w próbach aktorskich w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, co jednak nie jest łatwe. Część młodzieży chciałaby także zobaczyć, na czym polega praca w policji, ale nie w lokalnych komisariatach, tylko w Komendzie Powiatowej Policji w Chrzanowie, a najlepiej - w Komendzie Wojewódzkiej w Krakowie. Na razie nie udało nam się jednak zdobyć zezwolenia na praktyki w tych instytucjach - dodają nauczycielki.

Równocześnie w ramach Dnia Przedsiębiorczości ZS chce zaprosić także do placówki przedsiębiorców, którzy zaczynali swoją karierę od najniższych szczebli zawodowych, a mimo to osiągnęli sukces i dziś piastują już poważne funkcje w dużych firmach.

- U nas przygotowania do Dnia Przedsiębiorczości wyglądają podobnie. Uczniowie mają styczność z interesującymi ich zagadnieniami na przedmiotach zawodowych. Szczególnie interesuje ich samodzielne zakładanie firmy. Ponadto marzą o pracy biurowej, głównie w bankach, a także różnych urzędach. Młodzież stara się poszukiwać ofert praktyk także na własną rękę. Podczas Dnia Przedsiębiorczości uczniowie nie będą pracować pełnych 8 godzin, ale spędzą w pracy od 3 do 5 godzin - wyjaśnia Lucyna Sandacz z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini.

(LIZ)