7 kwietnia 2006

"Praktyka czyni mistrza", Dziennik Polski

Dwustu uczniów z limanowskich szkół średnich odwiedziło kilkanaście miejscowych firm, by zapoznać się z ich prowadzeniem i tym, co się w nich wytwarza. Pobyt koordynował Robert Sajdak, szef jednej z firm, konsultant programu "Dzień Przedsiębiorczości" na terenie Limanowej.

W ogólnopolskiej trzeciej edycji "Dnia przedsiębiorczości", organizowanej przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości, wzięło udział w kraju ponad 500 szkół. W Limanowej ideę tej akcji podchwycił przede wszystkim Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych Ekonomik. Tu wykłada bowiem nauki ekonomiczne Robert Sajdak, opiekun szkolnego koła przedsiębiorczości Biz-On.

- Uczniowie biorący udział w akcji - opowiada Robert Sajdak - mieli okazję poznać meandry pracy w wielu limanowskich firmach. Mogli zaobserwować, jak funkcjonują od strony praktycznej, jakie czynności wykonuje się na poszczególnych stanowiskach, jakie umiejętności i predyspozycje powinno się posiadać, żeby pracować w konkretnym zawodzie. Śmiem twierdzić, że 99 proc. ludzi dorosłych nie ma pojęcia o podstawowych problemach z zakresu prowadzenia własnego zakładu. Bez choćby ogólnego poznania tych zasad, kraj będzie dalej taki, jaki jest. Młodzież edukowana przez takie właśnie programy ma szansę to zmienić.

Koordynator limanowskiego "Dnia przedsiębiorczości" podkreśla, że środowisko lokalnych biznesmenów włączyło się czynnie do programu, oferując swoją pomoc. Szczególnie zaangażował się Stanisław Gągała, szef spółki Gold Drop. Nie dość, że wpuścił młodzież na cały zakład, to jeszcze sam, odwołując wcześniej wszystkie spotkania, wprowadzał młodych adeptów sztuki biznesu w tajniki przedsiębiorstwa.

Organizatorzy liczą, że za rok, dzień młodych i przedsiębiorczych ludzi stanie się udziałem także tej młodzieży, która pozornie ze sprawami ekonomii nie ma nic wspólnego.

Wszystko bowiem w życiu przydać się może, a nic nie czyni mistrza w takim stopniu, jak praktyka pod dobrym, fachowym okiem.

(WCH)