21 kwietnia 2016

13. edycja „Dnia przedsiębiorczości”

20 kwietnia tysiące uczniów szkół ponadgimnazjalnych zamiast do szkoły poszło do pracy. W ten sposób młodzież uczciła „Dzień przedsiębiorczości”, który od 13 lat organizujemy w całej Polsce. Wydarzenie objął Honorowym Patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.


20 kwietnia tysiące uczniów szkół ponadgimnazjalnych zamiast do szkoły poszło do pracy. W ten sposób młodzież uczciła „Dzień przedsiębiorczości”, który od 13 lat organizujemy w całej Polsce. Wydarzenie objął Honorowym Patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

„Dzień przedsiębiorczości” to program przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Młody praktykant przez kilka godzin towarzyszy pracownikowi wybranej przez siebie firmy w wykonywaniu codziennej pracy. W tym czasie poznaje zakres obowiązków na danym stanowisku, dowiaduje się, jaka towarzyszy mu odpowiedzialność i jakie są niezbędne predyspozycje oraz umiejętności. Uświadamia sobie również związek między wykształceniem a swoją przyszłą karierą zawodową. Pracownik zapoznaje ucznia z działalnością firmy, powierza mu wykonanie prostych zadań i odpowiada na jego pytania.

- Wierzymy, że w tego typu inicjatywach prawdziwa wartość nie polega na oprowadzeniu ucznia po firmie i powierzeniu mu prostych prac biurowych, tj. kserowania czy zszywania dokumentów. Zależy nam na tym, by nasz praktykant miał realną okazję do zasmakowania pracy w Brainly i by mógł na własnej skórze poczuć atmosferę i dynamikę pracy w startupie – wyjaśnia Łucja Czuba, Talent Researcher z firmy Brainly.

Uczniowie są zgodni, że jednodniowe praktyki to szansa na zdobycie praktycznej wiedzy o tym, jak naprawdę wygląda praca w ich wymarzonym zawodzie. – Uważam, że „Dzień Przedsiębiorczości” to naprawdę świetny pomysł. Rzadko kiedy dostajemy możliwość skonfrontowania swoich wyobrażeń o jakiejś pracy z twardą rzeczywistością. Według mnie jeden dzień spędzony w taki sposób może zmienić zupełnie nasze plany zawodowe na przyszłość, więc i całe nasze życie. Taki dzień powinien być obowiązkowy dla wszystkich uczniów – mówi Krzysztof Żaboklicki, Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie.

Zwieńczeniem programu będzie Gala Przedsiębiorczości, podczas której najaktywniejsze szkoły oraz firmy i instytucje uhonorowane zostaną statuetkami i dyplomami. Nagrody otrzymają także uczniowie – laureaci konkursu na najlepszy fotoreportaż związany z odbytymi praktykami.

Poprzednie edycje „Dnia przedsiębiorczości” spotkały się z ogromnym zainteresowaniem zarówno ze strony uczniów oraz szkół, jak również firm i instytucji. Od początku trwania programu uczestniczyło w nim ponad 480 tysięcy uczniów i taka sama liczba towarzyszących im wolontariuszy. Co roku w programie bierze udział około 16 tysięcy firm i instytucji z całej Polski.

Program realizowany jest we współpracy z MetLife, Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych S.A., Union Investment TFI S.A. oraz International Paper-Kwidzyn Sp. z o.o.