Gala Przedsiębiorczości w Ministerstwie Rozwoju
27 lutego b.r. w Ministerstwie Rozwoju odbyła się Gala podsumowująca 16. edycję Dnia przedsiębiorczości organizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Gości powitał Zbigniew Modrzewski Prezes Zarządu Fundacji. Pogratulował laureatom oraz podziękował za współpracę wszystkim szkołom, firmom i instytucjom zaangażowanym w realizację programu. Podkreślił znaczenie Dnia przedsiębiorczości dla polskiej szkoły ze względu na jego imponujący zasięg, a także zaangażowanie dziesiątek tysięcy dorosłych w edukację młodzieży. We wszystkich edycjach programu wzięło udział ponad 650 000 uczniów.
Dzień przedsiębiorczości sprzyja podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej poprzez jednodniowe wizyty w wymarzonym miejscu pracy. W 2019 roku w programie uczestniczyło ponad 36 tysięcy uczniów z 712 szkół oraz 29 tysięcy wolontariuszy z ponad 12 tysięcy firm i instytucji.
Współpraca pracodawców ze szkołą przynosi bardzo dobre efekty. Dzień przedsiębiorczości wyprzedził zmiany systemowe w tym zakresie, które wprowadziło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przywiązujemy bardzo dużą wagę do doradztwa zawodowego oraz umożliwienia uczniom poznania wybranego zawodu w rzeczywistych warunkach – powiedziała Marzena Machałek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
Marek Niedużak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju pogratulował wszystkim uczestnikom i podkreślił, że mieli niecodzienną okazję, aby zweryfikować swoje wyobrażenia o pracy w różnych zawodach, dzięki czemu zyskali szansę na lepsze przygotowanie do wejścia na rynek pracy. - W tym roku Ministerstwo Rozwoju przyjęło zaproszenie do udziału w 17. edycji Dnia Przedsiębiorczości i już nie możemy się doczekać, aby pokazać, jak na co dzień wygląda praca w naszym ministerstwie – dodał Minister Niedużak.
Podczas Gali nagrodziliśmy najaktywniejsze szkoły, firmy i instytucje, a także najaktywniejszych szkolnych koordynatorów Dnia przedsiębiorczości oraz uczniów wyróżnionych w konkursie „Jak Dzień przedsiębiorczości wpłynął na moje decyzje zawodowe.”
- Pierwszy raz uczestniczyłam w tym programie i wizyta w teatrze zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Swoją przyszłość łączę z fotografią, Łodzią i teatrem, który oferuje tak wiele różnorodnych miejsc pracy – opisuje swoje doświadczenie Weronika Obst, laureatka konkursu w kategorii praca pisemna.
Jakub Juraszek, zwycięzca w kategorii film dodaje – Jest to tylko jeden dzień, ale przekonał mnie, do tego, że praca kucharza w restauracji japońskiej jest dla mnie. To wspaniałe uczucie wygrać ten ogólnopolski konkurs, dałem z siebie wszystko.
Realizacja Dnia przedsiębiorczości nie byłaby możliwa bez zaangażowania nauczycieli – koordynatorów programu w szkołach. Konkurs na Najaktywniejszego szkolnego koordynatora wygrały ex aequo panie: Edyta Dominiczak z Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Wyżykowskiego w Lubinie oraz Sylwia Gnoińska z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Tadeusza Kotarbińskiego w Radomsku.
Wielkim sukcesem programu jest włączanie się w jego realizację tysięcy firm i instytucji oraz ich pracowników. Budowanie mostów pomiędzy szkołą a środowiskiem gospodarczym oraz przyszłym miejscem pracy młodych ludzi jest ważnym elementem misji Fundacji.
- Współpraca z Fundacją pomaga nam dotrzeć do dużego grona młodych osób, wśród których możemy kształcić właściwe postawy. Wizyta uczniów w naszej instytucji pozwala nam pokazać ZUS jako atrakcyjnego pracodawcę. Zależy nam na tym, aby przyciągać młodych ludzi, którzy często zaskakują nas dojrzałością i wiedzą – mówi Mariusz Jedynak, Członek Zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jednej z najaktywniejszych instytucji.
- Dzięki Dniu przedsiębiorczości młodzi ludzie przychodzący do nas na praktyki mogą zapoznać się z nowymi technologiami, poznać kulturę firmy, a pracownicy mogą podzielić się z nimi swoim doświadczeniem. Młodzież może zobaczyć na własne oczy, że zawód kolejarza nie jest passé. Jest wręcz odwrotnie: dziś Grupa PKP to organizacja odznaczająca się nowoczesnością prowadzonych działań, a praca na kolei daje bardzo duże możliwości rozwoju zawodowego – dodaje Mirosław Antonowicz, Członek Zarządu PKP S.A.
Przed Galą uczestnicy mieli okazję zwiedzić Sejm.
17. edycja Dnia przedsiębiorczości odbędzie się już 2 kwietnia. Zapraszamy serdecznie do udziału. Więcej informacji znajduje się na stronie www.dzien-przedsiebiorczosci.junior.org.pl.