3 czerwca 2022

Miniprzedsiebiorstwo Bloom Laureatem Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo PRODUKCIK 2022

Finał Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo PRODUKCIK 2022 organizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości odbył się w dniach 2-3 czerwca br. w gmachu Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Wzięło w nim udział 20 najlepszych uczniowskich firm, spośród kilkuset, które uczestniczyły w programie edukacyjnym Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo.

To była pierwsza po dwóch latach pandemii stacjonarna edycja konkursu. Młodzież wróciła w gościnne progi Ministerstwa Rozwoju i Technologii, aby zaprezentować swoje produkty i usługi oraz walczyć o Grand Prix i zaszczyt reprezentowania Polski na JA Europe Gen-E Festival – największym w Europie konkursie dotyczącym przedsiębiorczości dla młodych. Podczas finału jury złożone z przedstawicieli biznesu, w tym członków Zarządów międzynarodowych korporacji oceniało młodzieżowe miniprzedsiębiorstwa pod kątem pomysłu na biznes, innowacyjności, korzyści dla klienta, ale również wiedzy i umiejętności niezbędnych do prowadzenia własnej firmy.

Zdobywcą Grand Prix została firma Bloom z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Bohaterów Westerplatte w Strzelinie, pod opieką pani Henryki Bilskiej-Mroczki zajmująca się produkcją ekologicznych świec zapachowych.

- Nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w tym konkursie. Zupełnie nie spodziewaliśmy się, że wygramy. Były łzy, była euforia. Po dzisiejszym dniu widzimy, że jest duże zainteresowanie naszym produktem i myślimy o tym, aby zająć się biznesem na poważnie – mówią zwycięzcy: Wiktoria Nowakowska, Miłosz Nowakowski oraz Aleksandra Nych.

Nagrodę zwycięzcom wręczała pani Olga Semeniuk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

- Jestem pod wielkim wrażeniem tego co dominuje w przekazie waszych przedsiębiorstw: ekologia, cyfryzacja, sprzedaż internetowa i samoakceptacja. Gratuluję wam pomysłów. Bycie przedsiębiorcą nie jest łatwym zadaniem, ale dzisiaj przed wami stoi niesamowita przyszłość – podsumowała pani minister. 

Uczniowie spróbują teraz swoich sił w europejskim konkursie, który odbędzie się w dniach 7-14 lipca br. w innowacyjnej hybrydowej formule. Już od 7 czerwca będzie można odwiedzić wirtualne stoiska uczniowskich firm pod adresem: https://gen-e.eu/, natomiast w dniach 12-14 lipca odbędzie się stacjonarna część konkursu oraz ceremonia ogłoszenia zwycięzców. W Gen-E wezmą udział uczniowie i uczennice z 41 krajów.

Pan Konrad Sadurski., członek Komisji Konkursowej i Rady Fundacji, był pod wrażeniem uczniów:

- Gratuluję odwagi i zaangażowania wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy przygotowywali uczniów do udziału w tym przedsięwzięciu. Jestem przekonany, że wszyscy, którzy brali udział w tym programie zdobyli cenne doświadczenie i mam wielką nadzieje, że produkty, które wytwarzacie będziemy mogli zobaczyć już niedługo na prawdziwym rynku.

Drugie miejsce przypadło petCOOLLAR z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim, pod opieką pani Marioli Rychlik. Miniprzedsiębiorstwo oferuje obroże z paracordu. Firma zdobyła również Euroclear Trusted Company Award za demokratyczny sposób zarządzania oraz wrażliwość społeczną.

Na podium tegorocznego konkursu znalazło się również miniprzedsiebiorstwo Creators Team z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi w Świnoujściu, pod opieką pani Lidii Sokołowskiej. Creators Team otrzymało również FedEx Access Award przyznawaną za innowacyjność, wychodzenie poza lokalne rynki oraz wspieranie lokalnej społeczności. Firma oferuje produkty w druku 3D z biodegradowalnych materiałów.

Przyznano także dwa wyróżnienia. W kategorii Prezentacja doceniono miniprzedsiębiorstwo  Art&eco friendly z Zespołu Szkół nr 6 im. Macieja Rataja w Ełku, pod opieką pani Urszuli Mikłosz. W kategorii Stoisko i umiejętności sprzedaży wyróżniono firmę ANGELstore z I Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku pod opieką Tatiany Glapiak.

Młodych przedsiębiorców oceniały Komisje Konkursowe złożone z przedstawicieli biznesu: Accenture, Avanade, BNY Mellon, dentsu, Diners Club, Euroclear Bank, Europ Assistance, Fedex, HSBC, Fundacji Leżę i Pracuję, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Nestle, Newsweek, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Banku Pekao, UBS oraz Unum.

Partnerami strategicznymi programu „Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo” są: Accenture, Bank Pekao oraz FedEx. Program wspierają również Nestle, Euroclear Bank oraz Avanade.

Patronat honorowy nad konkursem objęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i gratulujemy!