Sci-Tech Challenge ściśle inspiruje!
Odnawialne źródła energii, najnowsze technologie, oszczędność w gospodarowaniu zasobami naturalnymi. To tylko niektóre z zagadnień, którymi interesują się uczestnicy konkursu Sci-Tech Challenge.
PATRONATY MEDIALNE
Odnawialne źródła energii, najnowsze technologie, oszczędność w gospodarowaniu zasobami naturalnymi. To tylko niektóre z zagadnień, którymi interesują się uczestnicy konkursu Sci-Tech Challenge.
Już niedługo 10 drużyn zmierzy się w niezwykłej konkurencji – będą szukać kreatywnych rozwiązań energetyczno-technologicznych możliwych do zastosowania w przyszłości. Każdy zespół stworzy 5 najaktywniejszych uczniów biorących udział w warsztatach przeprowadzonych przez wolontariuszy z firmy ExxonMobil. Krajowy finał konkursu odbędzie się 16 stycznia 2014 roku w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Najlepsza drużyna pojedzie w kwietniu do Wielkiej Brytanii na europejski finał konkursu, gdzie w fabryce McLarena zmierzy się z problemami energetycznymi świata.
Rok temu młodzi ludzie mieli za zadanie wyobrażenie sobie szkoły w 2040 roku –wydajnej energetycznie, generującej minimalną ilość odpadów oraz rentownej w budowie i eksploatacji. Poradzili sobie z tym sobie znakomicie – futurystyczna szkoła wykorzystywać ma wszelkie dostępne źródła energii – wodę, wiatr, słońce, drgania wytwarzane przez uczniów oraz odpadki organiczne, a do izolacji stosować ekologiczną trzcinę. Jakie zadanie czeka ich teraz, dowiemy się już wkrótce.
Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości wraz z firmą ExxonMobil realizuje już trzecią edycję programu Sci-Tech w Polsce, który ma zachęcać do studiowania na kierunkach matematycznych, przyrodniczych i inżynieryjnych, czyli kształtujących jednych z najbardziej obecnie poszukiwanych na rynku pracy specjalistów.
Sieć Junior Achievement Young Enterprise (JA-YE) wraz z firmą ExxonMobil prowadzi program równocześnie w 8 innych krajach – Belgii, Francji, Holandii, Niemczech, Norwegii, Rosji, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech. Do tej pory w Europie wzięło w nim udział 40 000 uczniów. W Polsce program dociera rocznie do około 800 uczniów, którzy wypełniają quiz na stronie programu oraz biorą udział w warsztatach poświęconych zagadnieniom związanym z wykorzystaniem istniejących zasobów paliw i racjonalnemu gospodarowaniu energią.
Zachęcamy do spróbowania swoich sił w quizie http://scitech.jayeapps.com/.
Więcej informacji na stronach http://www.exxonmobil.com/ i http://scitech.ja-ye.org/.
PATRONATY MEDIALNE