Sukces w biznesie już w liceum! Finał Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo – PRODUKCIK
click&find, Infinity Garden oraz MODULO – to młodzieżowe miniprzedsiębiorstwa, które zostały najwyżej ocenione przez przedstawicieli biznesu. Firmy te znalazły dla siebie nisze na szkolnym i lokalnym rynku i mają duże szanse funkcjonować poza programem realizowanym w ramach Ekonomii w praktyce.
PATRONAT HONOROWY
PATRONATY MEDIALNE
OPIEKA MEDIALNA
click&find, Infinity Garden oraz MODULO – to młodzieżowe miniprzedsiębiorstwa, które zostały najwyżej ocenione przez przedstawicieli biznesu. Firmy te znalazły dla siebie nisze na szkolnym i lokalnym rynku i mają duże szanse funkcjonować poza programem realizowanym w ramach Ekonomii w praktyce.
11 i 12 kwietnia 2013 roku na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zadebiutowało 30 najlepszych młodzieżowych miniprzedsiębiorstw, które powstały w ramach projektu „Szkoła praktycznej ekonomii – młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo”. Firmy te wyróżniły się oferowanymi produktami oraz usługami, a także ciekawym podejściem marketingowym. Młodzież postawiła na ciekawy design oraz wczuwanie się w potrzeby klienta. W ciągu tych dwóch dni młodzi wspólnicy starali się nie tylko jak najlepiej zaprezentować swój pomysł na biznes, lecz także wykorzystać ten czas aby nawiązać kontakty biznesowe i sprzedać swoje produkty.
GRAND PRIX konkursu otrzymało młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo click&find z Liceum Ogólnokształcącego im. B. Chrobrego w Gryficach. Udoskonalili istniejące już lokalizatory przedmiotów – powiększyli ich zasięg aż do 40 metrów i umożliwili ich ładowane za pośrednictwem kabla USB.
II miejsce zdobyła firma Infinity Garden z V Liceum Ogólnokształcącego im. L. Kruczkowskiego
w Bydgoszczy. Młodzież nadaje „drugie życie” odzieży, przerabiając używane ubrania na stylowe
i modne kolekcje. Do tej pory stworzyli dwie.
III miejsce zdobyło miniprzedsiębiorstwo MODULO z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Olsztynie. Młodzi ludzie sprzedają kubki termiczne z możliwością umieszczenia na nich zdjęcia, karykatury czy napisu. Kubki odkupili po niskiej cenie od firmy, która zakupiła je na Euro 2012 i chciała się pozbyć nieaktualnych produktów.
Komisja Konkursowa przyznała również trzy wyróżnienia.
W kategorii Raport – firmie Dalejlama z Państwowego Liceum Plastycznego
im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Uczniowie specjalizują się w szyciu oryginalnych maskotek w kształcie długiego jamnika, naszywek ze skóry oraz produkowaniu biżuterii.
W kategorii Stoisko i umiejętności sprzedaży wyróżnienie otrzymało minprzedsiębiorstwo FutureUmbrella, z Technikum nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim, które produkuje podświetlane diodami LED parasolki. Pomył narodził się z troski o bezpieczeństwo mieszkańców, narażonych na przechodzenie przez nieoświetlone ulice.
W kategorii Prezentacja wyróżnienie zdobyło miniprzedsiębiorstwo SchoolTour z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. Uczniowie mają podpisane umowy na trzy wycieczki na łącznie 120 osób – dwie w Tatry i jedną do Londynu. Trwają negocjacje w sprawie czwartej wyprawy. Sukces gwarantuje bardzo niska marża organizatorów.
W projekcie „ Szkoła praktycznej ekonomii – młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo” uczestniczyło w roku szkolnym 2012/2013 ponad 160 szkół w całej Polsce, w których uczniowie i nauczyciele testowali innowacyjny program nauczania oraz materiały dydaktyczne do przedmiotu uzupełniającego – ekonomia w praktyce, którego istotą jest nauka przez działanie. Każde miniprzedsiębiorstwo to mała firma zorganizowana przez uczniów na wzór spółki jawnej.
W ramach działalności uczniowie analizują rynek, kreują produkty bądź usługi, gromadzą potrzebny kapitał, sporządzają biznesplan, prowadzą działania marketingowe, organizują produkcję i sprzedaż oraz poznają aspekty finansowe prowadzenia przedsiębiorstwa.
PATRONAT HONOROWY
PATRONATY MEDIALNE
OPIEKA MEDIALNA