22 maja 2023

Aplikacja wspomagająca efektywną naukę najlepszym pomysłem na przedsiębiorstwo społeczne w projekcie Social Innovation Relay 2023!

19 maja 2023 r. dziesięć zespołów ze szkół średnich z całej Polski zaprezentowało biznesplany przedsiębiorstw społecznych na finale projektu Social Innovation Relay. Eksperci Nationale-Nederlanden i Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości przyznali pierwsze miejsce zespołowi not that BIG brains. Zespół będzie reprezentował Polskę na międzynarodowym finale projektu organizowanym przez Junior Achievement Europe.

Ogólnopolski Konkurs Social Innovation Relay jest podsumowaniem półrocznego projektu, w którym młodzież ze szkół ponadpodstawowych tworzy pomysły na innowacje społeczne, a następnie opracowuje biznesplany przedsiębiorstw społecznych. W trakcie finału zespoły uczniowskie prezentują swoje projekty przed panelem sędziów złożonym z przedstawicieli Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości oraz Nationale-Nederlanden – partnera projektu. Finaliści 7 edycji SIR przedstawili wiele ciekawych pomysłów w odpowiedzi na zdiagnozowane przez siebie problemy społeczne. Wśród nich pojawiły się m.in. ekologiczna kawiarnia, projekt łączenia pokoleń poprzez wspólne gotowanie, ogólnodostępne kapsuły wyciszające do nauki, a także miejskie gołębniki.

Pierwsze miejsce zajął zespół not that BIG brains w składzie: Joanna Tokarz, Maja Kania, Anna Wonsik z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia w Bytomiu pod opieką pani Małgorzaty Kijak. Zwycięski zespół zaprezentował projekt aplikacji wykorzystującej sztuczną inteligencję, aby w sposób zindywidualizowany wspierać młodzież w nauce.

Drugie miejsce przypadło zespołowi SENIOR CARE CAFFE z XI Liceum Ogólnokształcącego im. Jadwigi i Wacława Zembrzuskich w Poznaniu, w składzie Lilianna Moczko, Aleksandra Kulińska, Aleksandra Nitschke, Julia Wacławik pod opieką pani Magdaleny Ciesielskiej. Uczennice zdobyły uznanie sędziów pomysłem kompleksowego wsparcia seniorów w zakresie rehabilitacji, terapii psychologicznej i pomocy w sprawach życia codziennego.

Na podium znalazł się również zespół WORK&CHILL z w/w liceum w Poznaniu w składzie: Marta Guszczak, Justyna Szczerba, Paulina Kaczmarek, Magdalena Wojtkowiak. WORK&CHILL zdobyły uznanie jury za sprawą pomysłu na ogólnodostępne kapsuły wygłuszające do pracy i nauki dla osób, które nie mają odpowiednich warunków w domu.

W realizację projektu zaangażowali się również pracownicy Nationale-Nederlanden, którzy prowadzili zajęcia nt. przedsiębiorczości społecznej w szkołach, mentorowali najlepsze zespoły i oceniali ich biznesplany. 

W ciągu 7 edycji projektu kilkudziesięciu pracowników naszej firmy zaangażowało się w edukację i mentoring młodzieży. Imponuje nam ich wrażliwość na problemy społeczne i chęć angażowania się na ich rzecz. Cieszymy się, że możemy wspierać tę cenną inicjatywę i trzymamy kciuki za naszych reprezentantów w trakcie finału międzynarodowego – mówi Marta Pokutycka-Mądrala, Rzeczniczka Prasowa i Dyrektorka Komunikacji Korporacyjnej Nationale-Nederlanden.

Zwycięzcy polskiej odsłony konkursu zmierzą się z rówieśnikami z Europy i Azji na Social Innovation Relay Global Final online już 5 czerwca br.