8 lipca 2024

#Gen_E 2024 w Katanii

W dniach 2-4 lipca odbyło się europejskie święto młodzieżowej przedsiębiorczości. Uczestniczyliśmy w GEN-E 2024, największym festiwalu przedsiębiorczości w Europie, organizowanym przez Junior Achievement Europe. Do Katanii przyjechało ponad 70 zespołów z 40 europejskich krajów oraz liczni przedstawiciele biznesu, wspierający edukację młodzieży.

W konkursie GEN-E 2024 Polskę brawurowo reprezentował zespół STRIVE z I Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku, którego opiekunem była Pani Tatiana Glapiak. Ich projekt, który zdobył uznanie jury Ogólnopolskiego Konkursu Miniprzedsiębiorstwo Roku 2024, to ekologiczne lampy drukowane w technice 3D. Produkt ten jest dostępny w różnych kształtach i sterowany za pomocą aplikacji, również autorstwa zespołu.

Możliwość uczestniczenia w  GEN-E zdobył także zespół The Patterns of Aid – laureaci Global Final Social Innovation Relay 2024. Drużyna z I Liceum im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie prowadzona jest przez Panią Sylwię Wójcik-Wilkołazką. Dziękujemy Kindze, Julii, Milenie i Idze za obecność oraz aktywną postawę na stoisku podczas Expo.

Zespół STRIVE zaprezentował się w Katanii bardzo dobrze. Wiktor, Janek, Robert i Sebastian godnie reprezentowali nasz kraj na arenie międzynarodowej i mogą pochwalić się świetnym występem przed jury. Była to wielka radość poznać ich bliżej, a my będziemy trzymać kciuki za ich dalszą edukację i karierę biznesową, która na pewno będzie się rozwijać.

GEN-E to połączenie dwóch wydarzeń: Company of the Year Competition i Start-up Programme – w szranki stają zarówno zespoły ze szkół średnich, jak i studenci szkół wyższych. Każda grupa wiekowa może wyróżnić się w kategoriach: JA Company/Start-up of the Year lub JA Innovation of the Year.

Na poziomie szkół średnich, gdzie reprezentował nas STRIVE, podium w kategorii Company of the Year zajęły zespoły Treberei z Austrii, Glan Go Glas z Irlandii oraz Letz Guess reprezentujący Luksemburg. W kategorii Innovation of the Year zwyciężył zespół 99Robotics z Danii, a kolejne miejsca zdobyły Gralg ze Szwecji i FeelTouch z Ukrainy. Przyznano również liczne nagrody sponsorskie, w tym Manpower Ready for Work, do której zespół STRIVE był nominowany.

Zwycięzki zespół z Austrii zaprezentował swój produkt jakim był ekologiczny makaron produkowany z młóta browarnianego, będącego odpadkiem z produkcji piwa. Drużyna z Irlandii - Glan Go Glass - pokazała naturalne środki czyszczące wykonane z odpadów spożywczych. Natomiast zdobywcy III miejsca - Let`s guess - zaprezentowali interaktywną grę dotyczącą Luksemburgu, zawierającą pytania o różnym stopniu trudności.

Przyznano także liczna nagrody sponsorskie, których pełna lista dostępna jest pod linkiem.

W tym roku również doceniono pracę nauczycieli z całej Europy poprzez The Entrepreneurial School Awards, przyznawaną on-line. Nagrodą tą Junior Achievement Europe co roku docenia szkoły wyróżniające się w promowaniu i nauczaniu przedsiębiorczości. W Polsce nagrodę otrzymał Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wojsławicach.

Delegacja Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości szczęśliwie wróciła po pięciu dniach pełnych konkursowych emocji oraz niespodzianek - związanych między innymi z aktywnością wulkanu Etna.

Partnerami programu „Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo”, dzięki wsparciu których możliwy był wyjazd drużyny na Sycylię są: Accenture, Avanade, Euroclear, FedEx, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, Scheider Electric i UBS. Dodatkowo w siedzibie firmy Avanade w Krakowie zorganizowane zostały dwudniowe warsztaty, podczas których nasi zwycięzcy mogli, pod okiem profesjonalnych mentorów, szkolić umiejętność autoprezentacji oraz prezentacji w języku angielskim. Wolonatriusze Euroclear wsparli drużynę w procesie przygotowywania raportu.

Kolejny Festiwal Przedsiębiorczości GEN-E 2025 odbędzie się w dniach 1-3 lipca w Atenach.