14 kwietnia 2022

12 kwietnia 2022 roku odbyła się wirtualna Gala Otwartej Firmy!

Podsumowaliśmy tym wydarzeniem realizację 14. edycji programu „Otwarta firma-aktywnie po przyszłość”, która odbyła się dzięki dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Zajęcia i spotkania edukacyjne, prowadzone przez przedstawicieli środowiska gospodarczego dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, odbyły się w listopadzie 2021 roku w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

W trakcie Gali, prowadzonej przez Aleksandrę Kostkę i Piotra Dzięcielskiego, wręczone zostały symbolicznie statuetki i dyplomy 30 najaktywniejszym szkołom oraz 10 firmom i instytucjom. Poznaliśmy także laureatów i zdobywców wyróżnień przeprowadzonego po raz pierwszy w historii projektu Plebiscytu na Najfajniejszego Wolontariusza lub Wolontariuszkę programu „Otwarta firma”.

Statuetkę oraz dyplom Najaktywniejszej Szkoły otrzymały:

Szkoła Podstawowa w Bronowicach

Salezjańska Szkoła Podstawowa w Tarnowskich Górach

Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Leszczydole Starym

Zespół Placówek Oświatowych Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Łomazach

Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Krzemieniu

Szkoła Podstawowa nr 12 Specjalna w Żorach

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Białobrzegach

Szkoła Podstawowa im. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu

Szkoła Podstawowa w Pasiekach

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gołdapi

Szkoła Podstawowa nr 4 im. UNICEF w Obornikach

Szkoła Podstawowa nr 1 Im. Józefa Wybickiego w Lęborku

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Józefa Bema w Bystrzycy Kłodzkiej

Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Manasterzu

Szkoła Podstawowa nr 14 Mistrzostwa Sportowego im. Jacka Kuronia w Żorach

Szkoła Podstawowa nr 10 w Tarnowskich Górach

Szkoła Podstawowa im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym - nie będą

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Dobrzyniu nad Wisłą

Zespół Szkół nr 2 w Sosnowcu

Zespół Szkolno - Przedszkolny w Parzymiechach

 

Zespół Szkół Ekonomicznych w Radomsku

Zespół Szkół Miedziowego Centrum Kształcenia Kadr w Lubinie

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Wadowicach

Zespół Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie

Zespół Szkół nr 3 w Żorach

Zespół Szkół Specjalnych im. Matki Teresy z Kalkuty w Żorach

XIII Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym

Zespół Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu

Zespół Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej

                  

W gronie 10 wyróżnionych firm, które zaprosiły młodych ludzi na największą liczbę spotkań w ramach realizacji programu „Otwarta firma – aktywnie po przyszłość” znalazły się:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Inspektorat w Wadowicach

Powiatowy Urząd Pracy w Lubinie

BNY Mellon Poland Sp. z o.o.

Minifix Michał Kaczmarek

Kocierz Hotel & Spa

UBS Poland

Euroclear Bank SA

Dentsu Polska

Kancelaria Adwokacka Anna Krenc w Rawiczu

Okręgowy Inspektorat Pracy w Krakowie

 

Uczniowie mieli możliwość opisać swoje doświadczenia ze spotkań z pracownikami firm oraz instytucji. Celem Plebiscytu na Najfajniejszego Wolontariusza lub Wolontariuszkę  było znalezienie i wyróżnienie osób, które do realizacji projektu „Otwarta firma” podeszły z pasją, otwartym umysłem i sercem. Spośród kilkunastu nadesłanych przez uczniów zgłoszeń Komisja, złożona z przedstawicieli środowiska biznesowego, edukatorów i koordynatorów programów Fundacji jednomyślnie wybrała zwycięski opis. Postanowiono także dodatkowo wyróżnić  cztery osoby, których zaangażowanie w projekt zauważyli i opisali uczniowie.

Wyróżniono Panią Lucynę Górecką z firmy ALBA Ekoplus z Dąbrowy Górniczej, Panią Emilię Nowakowską z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy oraz Panią Annę Tomalską i Pana Mateusza Smolińskiego z Dentsu Polska.

Laureatem Plebiscytu na Najfajniejszego wolontariusza lub Wolontariuszkę został Pan Patrycjusz Kuzia, właściciel kawiarni Kafka Bartoszycka i społecznik z Bartoszyc. Kandydaturę zwycięzcy zgłosił Dawid Kucharski z Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach, który tak napisał w uzasadnieniu: „Najbardziej podczas spotkania z panem Patrycjuszem podobała mi się jego otwartość na ludzi, gdyż oprócz porad o tematyce typowo przedsiębiorczej, podejmował także tematy życiowe. Słuchając jego wypowiedzi miało się wrażenie, że naprawdę można się podnieść z najgorszej sytuacji. "A jak nie dasz rady się podnieść to przynajmniej sobie chwilę poleż" - powiedział z uśmiechem na twarzy.

Opowiadał nam o swoich sukcesach, ale także i porażkach. Człowiek najlepiej uczy się na własnych błędach, lecz można się także uczyć trochę na cudzych. Poza tym zawsze gdy spotykam pana Patrycjusza, a widzę go często, zawsze można na jego twarzy zobaczyć uśmiech.

Doceniam to ja, jak i pozostali uczestnicy zajęć, że pan Patrycjusz pomaga nam przekazując swoją wiedzę zupełnie za darmo i bezinteresownie. Cieszymy się, że możemy wynieść od pana Patrycjusza dużą wiedzę i doświadczenie nie tylko gastronomiczne, ale także życiowe.”

Program odbył się także przy wsparciu firm partnerskich Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości takich jak: BNY Mellon, Dentsu Polska, Europ Assistance, Euroclear, EY, HSBC oraz PwC.

Wszystkim Laureatom i zdobywcom wyróżnień serdecznie gratulujemy. Zapraszamy do realizacji kolejnej edycji projektu już w listopadzie tego roku!