4 czerwca 2020

Animalki zwyciężają w jubileuszowej edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo PRODUKCIK 2020!

W dniach 2-3 czerwca odbył e-finał Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiebiorstwo PRODUKCIK 2020. To było wyjątkowe wydarzenie, nie tylko ze względu na jubileusz dwudziestopięciolecia konkursu organizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości w ramach programu „Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo”, ale również z powodu epidemii koronawirusa. Najlepsze 20 uczniowskich firm zaprezentowało się w trakcie rozmów z komisją konkursową oraz prezentacji online. Grand Prix zdobyło miniprzedsiębiorstwo Animalki reprezentujące VI Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Kielcach pod opieką Pani Teresy Wójcickiej.

Komisja Konkursowa złożona z przedstawicieli świata biznesu oceniała umiejętności prezentacji, współpracy w zespole oraz rozwiązywania problemów biznesowych, w tym reakcji młodych przedsiębiorców na sytuacje kryzysowe, takie jak epidemia koronawirusa. Finałowe 20 młodzieżowych miniprzedsiębiorstw zostało wybranych spośród 286 założonych przez uczniów w roku szkolnym 2019/2020. Patronat Honorowy nad programem „Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo” objęło Ministerstwo Rozwoju.

- Cieszę się, że w Polsce jest tak wiele młodych osób z pasją tworzenia, chęcią do zgłębiania tajników ekonomii i stawiania pierwszych kroków w biznesie. To szczególnie ważne w dobie pandemii koronawirusa, ale przede wszystkim dobry prognostyk na przyszłość. Laureatom gratuluję zdobytych nagród, a wszystkim uczestnikom życzę, aby już w życiu dorosłym nie stracili kreatywności i konsekwencji w dążeniu do realizacji swoich marzeń  – powiedziała wiceminister rozwoju Olga Ewa Semeniuk.

Zdobywcą Grand Prix została firma ANIMALKI reprezentująca VI Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego z Kielc pod opieką Pani Teresy Wójcickiej. Firma produkuje akcesoria dla zwierząt: maty sensoryczne, kocyki i szarpaki.

Uczniowie wezmą udział w europejskim finale JA Europe Company of the Year Competition, który odbędzie się online w dniach 22-24 lipca b.r. i będą rywalizowali z rówieśnikami z niemal 40 krajów.

Jesteśmy bardzo dumni. Przed nami największe wyzwanie. Chcemy pokazać się z jak najlepszej strony, że potrafimy prowadzić przedsiębiorstwo na światowym poziomie. Chcemy godnie reprezentować Polskę na konkursie europejskim – mówi Kamil Łazarski, reprezentant zwycięskiego zespołu.

Drugie miejsce przypadło Dodo's Bags reprezentującemu II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Dębicy. Opiekunem miniprzedsiębiorstwa jest Pani Katarzyna Buszek.

Podium tegorocznego konkursu zamknęło PoofBath reprezentujące II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim pod opieką Pani Marioli Rychlik.

Swoje nagrody przyznają też uczniom firmy wspierające program: Citi Foundation oraz Euroclear. Zdobywcą pierwszej w historii finału Citi Foundation Client Focus Award zostało miniprzedsiębiorstwo EkoŚwieczka z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jarosława Dąbrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Opiekunem miniprzedsiębiorstwa jest Pani Anna Podskok. Euroclear Trusted Company Award przypadła Animalkom.

- W tym roku uczniowie stanęli przed ogromnym wyzwaniem, jakim była organizacja dalszej działalności w ramach programu w warunkach izolacji społecznej. Jak wielu przedsiębiorców działających w normalnym obiegu gospodarczym koronawirus zmusił ich do zmiany sposobu pracy, świadczenia usług czy przemyślenia procesu produkcji i kanałów sprzedaży. Jesteśmy bardzo dumni, że wyszli z tego doświadczenia mocniejsi, bogatsi o nowe biznesowe doświadczenia. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem, jak dobrze poradzili sobie w finale online – mówi Małgorzata Sobkowicz, Wiceprezes Zarządu Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

Wydarzenie jest organizowane przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości od 1994 roku w ramach programu „Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo”. Dzięki projektowi powstało już ponad 6 600 młodzieżowych miniprzedsiębiorstw. Udział w programie dla wielu jest początkiem prawdziwej kariery w biznesie. Swoimi doświadczeniami podzielili się uczestnicy i laureaci wcześniejszych edycji programu - goście panelu, który poprzedził ogłoszenie zwycięzców obecnej edycji: Barbara Chrześcijańska – Prezes firmy So!Socks, Cezary Jaroni z Google, Jakub Stojek – właściciel firmy Rascal Industry oraz Julian Żelaznowski – doradca Minister Jadwigi Emilewicz.

Młodych przedsiębiorców oceniały Komisje Konkursowe złożone z przedstawicieli Citi Handlowy, HSBC Bank Polska, Euroclear Bank, Dentsu Aegis Network Polska, Nestle, Isobar, Vizeum. Prezentacje młodych firm oraz ceremonia wręczenia nagród była transmitowana na żywo na profilu FB Fundacji.

Finał tegorocznego Konkursu realizowany jest we współpracy z Citi Foundation i Accenture.

Ministerstwo Rozwoju objęło wydarzenie Patronatem Honorowym.