6 czerwca 2018

Grand Prix PRODUKCIKA 2018 dla So!Socks

W dniach 5-6 czerwca br. w gmachu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo PRODUKCIK 2018, organizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Dwadzieścia najlepszych uczniowskich firm, które powstały w ramach programu „Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo” rywalizowało o Grand Prix 24. edycji konkursu.

Podczas finału uczniowie zaprezentowali swoje produkty i usługi, a także umiejętności sprzedaży i prezentacji. Młodych przedsiębiorców oceniała Komisja Konkursowa złożona z przedstawicieli biznesu (Citi Handlowy, HSBC Bank Polska, Manpower, Metlife, NatWest Markets, RBS Polska, Union Investment TFI SA, FedEx Express Polska) oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Zdobywcą Grand Prix zostało miniprzedsiębiorstwo So!Socks z I Liceum Ogólnokształcącego im. E. Dembowskiego w Zielonej Górze pod opieką pani Ewy Krzywickiej, zajmujące się produkcją skarpetek własnego projektu oraz na życzenie klienta. Uczniowie będą reprezentować Polskę na europejskim konkursie Company of the Year, który odbędzie się w dniach 16-19 lipca br. w Belgradzie. Iga Janowska ze zwycięskiej firmy zdradza ich klucz do sukcesu:

- W naszej strategii biznesowej od początku dbaliśmy zarówno o atrakcyjny produkt i marketing, jak i przystępną cenę. Postawiliśmy na reklamę w lokalnych mediach, pojawiliśmy się również w ogólnokrajowej telewizji. Najważniejszą umiejętnością, jaką wynieśliśmy z konkursu jest zarządzanie sobą w czasie i organizacja pracy.

So!Socks przypadła również przyznawana po raz pierwszy w historii konkursu FedEx Access Award, dla miniprzedsiębiorstwa innowacyjnego, wspierającego rozwój lokalnej społeczności, a jednocześnie prowadzącego działalność także poza lokalnym rynkiem. Nagrodę ufundowała firma FedEx.

Drugie miejsce w konkursie przypadło firmie WOMBAT z VI Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Kielcach pod opieką pani Teresy Wójcickiej, zajmujące się produkcją toreb i worków z materiałów pochodzących z recyklingu.

Trzecie miejsce na podium zajęli wspólnicy Wooden z II Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim pod opieką pani Marioli Rychlik. Uczniowie oferują oryginalne muchy z drewna.

Komisja konkursowa przyznała także dwa wyróżnienia. W kategorii Prezentacja doceniono Teatr Gżdacz z VI Liceum Ogólnokształcącego im. J. Lelewela w Łodzi. W kategorii Stoisko nagrodzono Manu Lp z Liceum Plastycznego w Żorach.

W tegorocznym konkursie dla wielu firm ważnym aspektem działalności była ekologia i społeczna odpowiedzialność biznesu. Laureaci podkreślali również, że umiejętność pracy w grupie to dla nich najistotniejsza umiejętność jaką wynieśli z tego doświadczenia.

- Kreatywność, chęć uczenia się i motywacja to cechy, które wyróżniają młodzież uczestniczącą w konkursie. Dzięki niemu młodzież uczy się odpowiedzialności za swoją pracę i za cały zespół, jak również podejmowania decyzji, które nie zawsze są łatwe – mówi pani Renata Langier, opiekunka dwóch firm finalistów z II Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku.

Ceremonię rozdania nagród otworzył Pan Minister Piotr Woźny, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze”, który wręczył również dyplomy i pamiątki opiekunom zwycięskich miniprzedsiębiorstw. Przemawiając do młodzieży podkreślił, jak ważna jest własna inicjatywa i docenił przedsiębiorczość i zaangażowanie uczniów.

Konkurs realizowany był w partnerstwie z Citi Foundation.

- Program Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo i towarzyszący mu konkurs PRODUKCIK doskonale wpisują się w strategię społecznej odpowiedzialności Citi Handlowy, w której edukacja ekonomiczna i wspieranie postaw przedsiębiorczych zajmują bardzo ważne miejsce. Jestem pod ogromnym wrażeniem młodzieży uczestniczącej w konkursie, ich umiejętności, pomysłowości i konsekwencji w dążeniu do celu – mówi Katarzyna Majewska, Członek Zarządu Citi Handlowy. Imponuje zwłaszcza energia uczestników programu oraz ich przekonanie, że wszelkie przeszkody da się pokonać, a każdy problem twórczo rozwiązać. Takiego podejścia powinniśmy się od uczestników uczyć.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Serdecznie gratulujemy laureatom i finalistom Konkursu!