21 maja 2014

Najlepsze młode idee wybrane! Wyniki konkursu IDEA 2014

„Elektroodpady zbierasz – naszą Ziemię wspierasz”, „Czy wiecie, że Krzczonów niejeden na świecie?” oraz „Duże problemy małych ludzi” – to młodzieżowe projekty, które zostały najwyżej ocenione w konkursie IDEA 2014. Najaktywniejsi gimnazjaliści z całej Polski stanęli w szranki w finale 20 maja.


„Elektroodpady zbierasz – naszą Ziemię wspierasz”, „Czy wiecie, że Krzczonów niejeden na świecie?” oraz „Duże problemy małych ludzi” – to młodzieżowe projekty, które zostały najwyżej ocenione w konkursie IDEA 2014. Najaktywniejsi gimnazjaliści z całej Polski stanęli w szranki w finale 20 maja.

Pierwsze miejsce zdobyła drużyna z Gimnazjum im. Armii Krajowej w Cieszkowach pod opieką p. Agaty Pasternak z projektem „Elektroodpady zbierasz – naszą Ziemię wspierasz”. Uczniowie z województwa świętokrzyskiego postawili sobie za cel zapoznanie opinii publicznej z zagrożeniami jakie niesie nieodpowiednie składowanie elektroodpadów i jaki mają one wpływ na środowisko. Młodzież zdecydowała też, że zorganizuje i przeprowadzi zbiórkę elektronicznych śmieci wśród mieszkańców gminy Czarnocin. Zespół chciał też zwrócić uwagę społeczności lokalnej na estetykę otoczenia i uwrażliwić na problem segregowania odpadów.

Na drugiej pozycji uplasował się zespół z Gimnazjum im. Mikołaja Siemiona w Krzczonowie pod opieką p. Moniki Flis z projektem „Czy wiecie, że Krzczonów niejeden na świecie?”. Gimnazjaliści z Lubelszczyzny chcieli zdobyć środki na wycieczkę do Krzczonowa w województwie małopolskim, zainteresować tematem społeczność lokalną poprzez zorganizowanie zabawy karnawałowej, poznać walory przyrodnicze i kulturowe Krzczonowa i Beskidu Wyspowego oraz promować swój region w Małopolsce.

W gronie laureatów znalazła się też młodzież z Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Topoli Królewskiej pod opieką p. Doroty Wyrzykowskiej z projektem „Duże problemy małych ludzi”. Uczniowie z województwa łódzkiego postawili sobie za cel rozwój aktywności społecznej poprzez podejmowanie działań na rzecz dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej - podopiecznych Ogniska Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Łęczycy. Drużyna z Topoli Królewskiej za swój projekt otrzymała także Nagrodę Publiczności. Projekty oceniała komisja w składzie: Rafał Skrzydeł z Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowym, Danuta Raczko z Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Gabriela Porzyć z Kuratorium Oświaty w Lublinie oraz Paweł Pawłowski z Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Najlepsze młodzieżowe drużyny prezentowały w finale dokumentację swojego projektu, jego prezentację i prezentację graficzną. W trakcie konkursowych potyczek w Konstancinie-Jeziornej uczniowie wzięli także udział w warsztatach oraz konkursach dodatkowych. Po finale uczestnicy mieli okazję odetchnąć na seansie filmowym, a dzień później uczestniczyć w specjalnie zorganizowanej wycieczce do Centrum Nauki Kopernik.

Projekt uruchomiono w roku szkolnym 2013/2014 przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości we współpracy z Fundacją Kronenberga przy Citi Handlowy. W obecnej edycji uczestniczyło w nim 6863 uczniów i 336 nauczycieli z 300 szkół. Do konkursu zgłoszono 139 projektów spośród, których w głosowaniu internetowym wybrano 20. Komisja wyselekcjonowała 12 drużyn, które wzięły udział w finale.