13 maja 2014

Pomysły uczniowskie na start!

Wybór najaktywniejszych gimnazjalistów, którzy łączą zdobywanie wiedzy z podejmowaniem działań to główny cel konkursu IDEA 2014. Finał zmagań uczniowskich odbędzie się 20 maja w Konstancinie-Jeziornej.

 

 

Wybór najaktywniejszych gimnazjalistów, którzy łączą zdobywanie wiedzy z podejmowaniem działań to główny cel konkursu IDEA 2014. Finał zmagań uczniowskich odbędzie się 20 maja w Konstancinie-Jeziornej.

W ciągu całego roku szkolnego uczniowie 300 szkół w całej Polsce realizowali projekty i rejestrowali je na stronie internetowej konkursu. Celem było wyłonienie szkół, w których młodzi ludzie aktywnie kształtują i rozwijają umiejętności niezbędne do funkcjonowania w dorosłym życiu, a także wymiana doświadczeń i rywalizacja. Do konkursu zgłoszono 139 projektów spośród, których w głosowaniu internetowym wybrano 20. Komisja wyselekcjonowała 12 drużyn, które wezmą udział w ścisłym finale 20 maja.

- W finale spotkają się najlepsi uczniowie. Będą prezentować swoje projekty, wymieniać się doświadczeniami i dobrymi praktykami. To świetna okazja do współpracy, a także rywalizacji i zaprezentowania swoich pomysłów na forum publicznym – powiedziała Anna Śliwińska, koordynator programu "Przedsiębiorczość".

Konkurs składał się z trzech części. W I etapie wzięły udział wszystkie zrealizowane i zarejestrowane na stronie programu projekty. Do II etapu przeszły te, które otrzymały największą ilość głosów wśród internautów. Następnie zostały ocenione i wyselekcjonowane do finału przez specjalnie powołaną komisję. W jej skład weszli przedstawiciele Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy, władz oświatowych, Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli oraz Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Jury przyznawało punkty za: innowacyjność projektu, rezultaty, współpracę ze środowiskiem lokalnym, zasięg, przygotowaną informację o przedsięwzięciu. Drużyny wybrane do finału musiały przygotować dokumentację projektu, jego prezentację i prezentacje graficzną. W trakcie finału uczniowie wezmą udział w warsztatach oraz konkursach dodatkowych w czasie, których będą mogli wykazać się kreatywnością, a także wiedzą i umiejętnościami nabytymi podczas realizacji przedsięwzięć.

IDEA 2014 to konkurs na najlepsze przedsięwzięcie uczniowskie realizowany w ramach projektu „Przedsiębiorczość”. Projekt uruchomiono w roku szkolnym 2013/2014 przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości we współpracy z Fundacją Kronenberga przy Citi Handlowy. Jest on kierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i nauczycieli. Podstawowym celem jest kształtowanie wśród młodych postaw przedsiębiorczych, kreatywności, umiejętności komunikacyjnych, realizacji wytyczonych celów i pracy w grupie. W obecnej edycji uczestniczyło w nim 6863 uczniów i 336 nauczycieli.