Nawozy z fusów najlepszą innowacją społeczną w konkursie Social Innovation Relay 2018!
Zwycięzcą tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu Social Innovation Relay został zespół ADAR z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Aleksandra Badura, Aniela Fałek, Dominika Sobczak i Robert Krakowiak będą reprezentować Polskę na Międzynarodowym Finale, który odbędzie się 19 czerwca br.
Finał Social Innovation Relay odbył się 18 maja 2018 r. w Warszawie, w siedzibie Nationale-Nederlanden – partnera projektu. Konkurencja była duża – w projekcie wzięło udział ponad 900 uczniów z całej Polski, zgłoszono 60 oryginalnych pomysłów na innowacje społeczne. Uczestnicy musieli rozwiązać quiz dotyczący przedsiębiorczości społecznej, wypracować pomysł na własną innowację społeczną, a następnie opracować biznesplan przedsięwzięcia, w czym wspierali ich mentorzy – doświadczeni pracownicy i menedżerowie Nationale-Nederlanden.
- To już kolejny raz, kiedy angażujemy się w projekt Social Innovation Relay. Dzięki udziałowi w konkursie młodzi ludzie mają szansę zyskać wsparcie w dopracowaniu swoich pomysłów ze strony praktyków biznesu. Jednocześnie menedżerowie Nationale-Nederlanden czerpią satysfakcję z możliwości kształtowania postaw przyszłych przedsiębiorców. Cały projekt jest cennym doświadczeniem dla obu stron, dlatego jesteśmy przekonani, że to nie ostatni raz kiedy bierzemy w nim udział – mówi Marta Pokutycka-Mądrala, Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej i PR w Nationale-Nederlanden.
W ścisłym finale, podczas którego zadaniem każdego zespołu było jak najlepsze zaprezentowanie swojego pomysłu, znalazło się 10 najlepszych zespołów. Zwycięzcami zostali uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim pod opieką pani Marioli Rychlik. Zdobyli uznanie jury składającego się z pracowników partnera projektu pomysłem na produkcję nawozów z fusów. Drugie miejsce zajęła drużyna Active Ground z XI Liceum Ogólnokształcącego im. Zembrzuskich w Poznaniu pod opieką pani Magdaleny Ciesielskiej, która zaproponowała interaktywne place zabaw integrujące dzieci zdrowe i niepełnosprawne. Na podium znalazł się też Food Tram – tramwaj z posiłkami dla pasażerów serwowanymi przed imigrantów i uchodźców zespołu silesian team z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia w Bytomiu pod opieką pani Małgorzaty Kijak.
- Udział w konkursie jest bardzo ciekawym, nowym doświadczeniem. Myślę, że jest to bardzo rozwijające. Uczymy się pracy w zespole, tworzenia własnego produktu, a także elementów związanych z promocją, co ewidentnie jest bardzo potrzebne, zwłaszcza dla nas, uczniów klasy menadżerskiej – mówi Aleksandra Badura ze zwycięskiego zespołu.
Pani Mariola Rychlik dodaje:
- Już po raz drugi moja szkoła brała udział w programie SIR. Jest to wspaniałe działanie, które już w młodym wieku daje uczniom możliwość zetknąć się z biznesem, i do tego z biznesem społecznym. Wzmacnia to nie tylko wiedzę uczniów, ale też ich empatię. Elementy SIR są wspaniałym ćwiczeniem rozwijającym umiejętności miękkie.
Przed zespołem ADAR kolejne wyzwanie – Międzynarodowy Finał, w którym będzie współzawodniczyć z rówieśnikami z dziewięciu krajów z Europy i Azji. Uczestnicy muszą przygotować krótki film przedstawiający opracowaną przez siebie innowację społeczną oraz zaprezentować ją przed międzynarodowym jury. Gorąco kibicujemy naszym przedstawicielom!
Social Innovation Relay to międzynarodowy program, w którym uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i mentorzy ze świata biznesu mają jeden wspólny cel – opracowanie innowacyjnych koncepcji w celu rozwiązania problemów społecznych, w szczególności z zakresu edukacji, zdrowia czy poprawy jakości życia. Młodzi ludzie zyskują doświadczenie, nowe umiejętności i profesjonalne doradztwo ze strony praktyków biznesu, zaś wolontariusze satysfakcję z możliwości kształtowania przyszłych przedsiębiorców, zaangażowanych i wrażliwych społecznie.