28 maja 2021

RESIN zdobywcą Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo PRODUKCIK 2021!

Drugi w historii e-finał Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo PRODUKCIK odbył się 27-28 maja br. Najlepsze 20 uczniowskich firm zaprezentowało się w trakcie rozmów z komisją konkursową oraz prezentacji online. Po emocjonującym finale Grand Prix zdobyło miniprzedsiębiorstwo RESIN reprezentujące Zespół Szkół Technicznych nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim pod opieką Pani Celiny Krzyżańskiej.

Komisja Konkursowa złożona z przedstawicieli świata biznesu oceniała m.in. pomysł na biznes, wiedzę i umiejętności prowadzenia firmy, umiejętności prezentacji, współpracy w zespole oraz rozwiązywania problemów biznesowych, w tym reakcji młodych przedsiębiorców na sytuacje kryzysowe. Jednym z elementów oceny były również marketing i techniki sprzedaży, które uczniowie mogli zaprezentować w filmach promocyjnych. Patronat Honorowy nad programem „Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo” objęło Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

-– Z podziwem i szacunkiem obserwuję w Polsce wielu młodych ludzi autentycznie przedsiębiorczych, z pasją, mających odwagę do działania i zakładających pierwsze własne firmy. Dlatego nasz resort z radością obejmuje Honorowym Patronatem Ogólnopolski Konkurs na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo PRODUKCIK . Finalistom tegorocznej edycji gratuluję inicjatywy i talentu. Swoją energią, przedsiębiorczością i determinacją pokazujecie, że warto nie tylko marzyć, ale można także wcielać te marzenia w życie. Jesteście dla nas prawdziwą inspiracją i gwarancją, że Polska w przyszłości nadal będzie się dynamicznie rozwijać, bo zawsze i wszędzie najcenniejszym kapitałem, także w gospodarce i biznesie, są ludzie tacy jak wy - powiedział premier Jarosław Gowin.

Zdobywcą Grand Prix została firma RESIN reprezentująca Zespół Szkół Technicznych nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim pod opieką Pani Celiny Krzyżańskiej. Firma produkuje i sprzedaje personalizowaną biżuterię i podkładki z żywicy epoksydowej.

Laureaci wezmą udział w europejskim finale JA Europe Company of the Year Competition, który odbędzie się online w dniach 29 czerwca-15 lipca w ramach największego wirtualnego Europejskiego Festiwalu Przedsiębiorczości - GEN-E: https://gen-e.eu/. Uczniowie z Polski będą rywalizowali z rówieśnikami z niemal 40 krajów.

Drugie miejsce przypadło Ants reprezentującemu II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Opiekunem miniprzedsiębiorstwa jest Pani Mariola Rychlik.
Na podium tegorocznego konkursu znalazło się również miniprzedsiębiorstwo Zaplątani reprezentujące II Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Radomsku pod opieką Pani Sylwii Wawrzyniak.

Swoje nagrody przyznają też uczniom firmy wspierające program: Fedex oraz Euroclear. Zdobywcą Fedex Access Award zostało miniprzedsiębiorstwo Epoxico z I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku. Opiekunem miniprzedsiębiorstwa jest Pani Tatiana Glapiak. Laureatem Euroclear Trusted Company Award został zespół HoneyPaper  z  II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim pod opieką Pani Marioli Rychlik.

- Jesteśmy dumni ze wszystkich finalistów, którzy wykazali się ogromną determinacją w dążeniu do celu, pasją i odpornością na niepewność i zmiany. To bardzo ważne cechy w dzisiejszym świecie i z pewnością będą bardzo cenne na ich dalszej drodze. Doświadczenia naszych absolwentów pokazują, że program „Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo” może być trampoliną do prawdziwego biznesu. Jesteśmy przekonani, że stanie się to udziałem również tegorocznych finalistów. Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów na europejskim konkursie  – mówi Małgorzata Sobkowicz, Prezes Zarządu Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

Wydarzenie jest organizowane przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości od 1994 roku w ramach programu „Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo”. Dzięki projektowi powstało już prawie 7 000 młodzieżowych miniprzedsiębiorstw. Wspólnie zdołaliśmy rozpalić ducha przedsiębiorczości w 47 000 uczniów szkół ponadpodstawowych.

W tym roku nowością była gra inwestorska, w której wzięli udział członkowie Komisji. Zdobywcą symbolicznego Złotego Juniora zostało miniprzedsiębiorstwo LaPerm z Zespołu Szkól Rolniczych im. Biskupa Ignacego Błażeja Krasickiego w Smolajnach, pod opieką pani Magdaleny Pusz, które zebrało najwyższą kwotę od inwestorów.

Partnerami strategicznymi programu są Accenture, Fedex oraz Euroclear.

Prezentacje młodych przedsiębiorców w ostatnim etapie konkursu oceniała Komisja Konkursowa złożona z przedstawicieli partnerskich firm i instytucji oraz członków Rady Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości. W jej skład weszli: dr Ewa Flaszyńska, Dyrektor Departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii; Włodzimierz Grudziński, Doradca Zarządu          w Związku Banków Polskich i Przewodniczący Rady Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości; Ryszard Grzelak, Prezes Zarządu Europ Assistance Polska Sp. z o.o.; Mirosław Kachniewski, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych; Dariusz Kucharski, Dyrektor Zarządzający HSBC Continental Europe (Spółka Akcyjna) Oddział w Polsce; Mariusz Mik, VP Ground Operations Eastern Europe       FedEx Express; Marzena Perka-Skorzycka, Dyrektor ds. Strategii BNY Mellon (Poland) Sp. z o.o.; Dominik Woźniak, Dyrektor Operacyjny, EY Global Services (Poland) Sp. z o.o.

Prezentacje młodzieżowych firm oraz ceremonia wręczenia nagród była transmitowana na żywo na profilu FB Fundacji.