26 maja 2024

STRIVE Laureatem Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Miniprzedsiębiorstwo Roku 2024

Finał Ogólnopolskiego Konkursu Miniprzedsiębiorstwo Roku 2024 organizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości rozegrał się w dniach 23-24 maja br. Uczestnicy gościli w gmachu patrona konkursu – Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W Finale wzięło udział 20 najlepszych uczniowskich firm, spośród niemal dwustu, które uczestniczyły w programie edukacyjnym Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo w bieżącym roku szkolnym.

Przedsiębiorcza młodzież z całej Polski zaprezentowała swoje produkty i usługi a także walczyła o Grand Prix i zaszczyt reprezentowania Polski podczas Europejskiego Festiwalu Przedsiębiorczości Gen-E 2024 w Katanii – największego festiwalu przedsiębiorczości dla młodych osób. Podczas finału jury złożone z przedstawicieli biznesu, w tym członków Zarządów międzynarodowych korporacji oceniało młodzieżowe miniprzdsiębiorstwa biorąc pod uwagę ich pomysł na biznes, innowacyjność, strategię marketingową oraz wiedzę i umiejętności liderskie, niezbędne do prowadzenia własnej firmy.

Zdobywcą Grand Prix zostało miniprzedsiębiorstwo STRIVE z I Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku, pod kierunkiem Pani Tatiany Glapiak, w składzie: Wiktor Lewandowski, Jan Jóźwiak, Sebastian Kubiak i Robert Daroszewski. Jak mówi zespół, ich pasją jest elektronika użytkowa a celem tworzenie wysokiej jakości produktów elektronicznych w przystępnych cenach. Przedsiębiorstwo STRIVE otrzymało także nagrodę za najlepszy spot reklamowy. Już niedługo, w dniach 2-4 lipca, zespół zaprezentuje się w Katanii na Gen-E 2024, rywalizując z uczniami i uczennicami z 40 krajów Europy.

Drugie miejsce przypadło miniprzedsiębiorstwu Kraków Ski Service, czyli krakowskiemu serwisowi narciarskiemu i rowerowemu. Firma reprezentuje VIII Prywatne Akademickie Liceum Ogólnokształcące a opiekunem zespołu jest Pani Urszula Drzewiecka.

Na podium tegorocznego konkursu znalazło się także miniprzedsiębiorstwo BookStars z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu, pod kierunkiem Pani Lidii Sokołowskiej. Zespół, żywiąc ogromne zainteresowanie literaturą, za pomocą „otulaczy do książek” stara się uczynić czytanie bardziej ekscytującym.

Przyznano również szereg nagród partnerskich. Wśród nich była Euroclear Trusted Company Award za demokratyczny sposób zarządzania oraz wrażliwość społeczną. Wyróżnienie to otrzymał zespół Gryfno-Manufaktura z Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 12 w Radzionkowie, pod opieką Pani Barbary Fricowskiej.

Nagrodę indywidualną Avanade Leadership Award, otrzymała w tym roku Adrianna Mroziewicz z miniprzedsiębiorstwa EcoBite. Firma Avanade ufundowała także 2-dniowe warsztaty w Krakowie dla zdobywców Grand Prix, które mają pomóc drużynie jak najlepiej przygotować się do wystąpienia podczas Gen-E.

Kolejny raz przyznano FedEx Access Award - nagrodę za innowacyjność, wychodzenie poza lokalne rynki oraz wspieranie lokalnej społeczności. Nagrodę tę zdobyło miniprzedsiębiorstwo Welded Well z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim, pod opieką Pani Celiny Krzyżańskiej.

Po raz pierwszy w historii konkursu została przyznana nagroda JA Alumni Poland Excellence Award. Jest to laur JA Alumni Poland dla osób wyróżniającej się swoimi umiejętnościami przywódczymi. Nagroda ta trafiła w ręce 5 osób: Natalii Kamińskiej z BookStars, Amelii Grygier z przedsiębiorstwa Esy-Floresy, Norberta Słabonia i Emilii Mazurkiewicz z Kraków Ski Service oraz Leny Sobieraj z Cafe Decor.

Młodych adeptów przedsiębiorczości na różnych etapach oceniały Komisje Konkursowe złożone z przedstawicieli biznesu: Accenture, Avanade, BNY Mellon, dentsu, Euroclear Bank, Europ Assistance, EY GDS Poland, Fedex, ManpowerGroup, Nestle,  Newsweek, Schneider Electric, UBS oraz Fundacji GPW i Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Partnerami programu „Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo” są: Accenture, Avanade, Euroclear, FedEx, Fundacja GPW, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, Scheider Electric i UBS.

Patronem konkursu Miniprzedsiębiorstwo Roku była Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie a Patronat Honorowy już po raz ósmy objęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i gratulujemy!