16 grudnia 2015

Za nami Ogólnopolski Finał Konkursu Gimnazjalne Potyczki 2015

48 uczniów z 16 szkół gimnazjalnych przystąpiło do finałowej rundy rozgrywek 8. edycji Ogólnopolskiego Finału Konkursu Gimnazjalne Potyczki, który odbył się 11 grudnia br. w Narodowym Banku Polskim. Finaliści pokonali ponad 20 tys. gimnazjalistów z całej Polski i przystąpili do konkurencji sprawdzających wiedzę i umiejętności zdobyte podczas realizacji programu Ekonomia na co dzień.


 

48 uczniów z 16 szkół gimnazjalnych przystąpiło do finałowej rundy rozgrywek 8. edycji Ogólnopolskiego Finału Konkursu Gimnazjalne Potyczki, który odbył się 11 grudnia br. w Narodowym Banku Polskim. Finaliści pokonali ponad 20 tys. gimnazjalistów z całej Polski i przystąpili do konkurencji sprawdzających wiedzę i umiejętności zdobyte podczas realizacji programu Ekonomia na co dzień.

W ogólnopolskim finale spotkało się 16 szkół gimnazjalnych, które pomyślnie przeszły pierwsze dwa etapy konkursu i uzyskały największą liczbę punktów. Do I etapu – szkolnego – mogli przystąpić wszyscy uczniowie realizujący program Ekonomia na co dzień. Trzyosobowe zespoły miały za zadanie opracować i przeprowadzić minimum jedne ćwiczenia z zakresu edukacji ekonomicznej ze swoimi młodszymi kolegami. Zakwalifikowane do II etapu zespoły otrzymały zadanie problemowe dotyczące ich najbliższego środowiska lokalnego.

Podczas finału Gimnazjalnych Potyczek uczniowie przystąpili do zmagań praktycznych sprawdzających wiedzę i umiejętności zdobyte podczas realizacji programu Ekonomia na co dzień. W trakcie dziewięciu konkurencji zespoły musiały wykorzystać wiedzę z zakresu: ekonomii, usług firm i instytucji, podatków, a także umiejętności pracy w zespole. Nad przebiegiem konkursu czuwała trzyosobowa Komisja w składzie: Pan Piotr Maliszewski – przedstawiciel Narodowego Banku Polskiego, Pani Elżbieta Paciejewska-Stolarz – Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi oraz Pani Joanna Andrzejewska – Dyrektor ds. projektów międzynarodowych i wolontariatu Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

Zbigniew Augustynowicz, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji i Wydawnictw NBP, otwierając ostatni etap konkursu, podkreślił, że bez względu na to, jakie zawody w przyszłości będą wykonywać obecni na sali uczniowie, wiedza ekonomiczna zawsze im się przyda. Zwrócił także uwagę na to, że tworzenie kapitału społecznego oraz działania na rzecz dobra wspólnego są niezbędne do budowania społeczeństwa obywatelskiego.

Pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Finale Konkursu Gimnazjalne Potyczki 2015 zdobył zespół reprezentujący Społeczne Gimnazjum nr 8 STO w Białymstoku w składzie: Kaja Anna Bezzubik, Roman Jakub Chomko, Zuzanna Parfienowicz pod opieką Pani Joanny Bezzubik.

Na drugim miejscu znalazła się drużyna z Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Topoli Królewskiej w składzie: Wiktoria Andrzejczak, Natalia Drzewiecka, Kamil Graczyk pod opieką Pani Magdaleny Jasiaczek.

Trzecie miejsce wywalczył zespół z Gimnazjum w Truskolasach w składzie: Martyna Kasperkiewicz, Magdalena Krysiak, Karolina Winecka pod opieką Pani Marleny Macherzyńskiej.

Ekonomia na co dzień jest propozycją z zakresu edukacji ekonomicznej i doradztwa zawodowego dla uczniów gimnazjum oraz rozwijania wśród nich postaw przedsiębiorczych. – Jest to bardzo ważny program dla polskiej szkoły. Kształtuje wśród uczniów kompetencje uznane za kluczowe przez Parlament Europejski oraz Radę Unii Europejskiej. Są one niezbędne dla każdego człowieka – zarówno dla ucznia, pracownika, jak i pracodawcy. Istotne jest także to, ze program uczy zarządzania finansami, oszczędzania, sporządzania budżetu oraz poruszania się w banku – powiedział Zbigniew Modrzewski, Prezes Zarządu Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

Program realizowany jest przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. W roku szkolnym 2015/2016 weźmie w nim udział ok. 96 000 uczniów oraz 2 400 nauczycieli. Od początku istnienia programu, czyli od 2003 roku, uczestniczyło w nim ponad 1 141 tys. gimnazjalistów.
Wszystkim uczestnikom i ich nauczycielom gratulujemy oraz życzymy powodzenia w realizacji przyszłych przedsięwzięć!