10 czerwca 2021

Ogólnopolski Konkurs „Przedsiębiorczy na rynku finansowym” rozstrzygnięty!

W dniach 9-10 czerwca br. odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu „Przedsiębiorczy na rynku finansowym”. Osiem najlepszych zespołów, wyłonionych spośród ponad 7000 uczniów biorących udział w Konkursie zmierzyło się w kilku konkurencjach, które zwieńczyła debata finałowa toczona metodą Karla Poppera. Uczniowie debatowali na temat: „Samozatrudnienie jest lepsze niż praca na etacie”

Patronat nad konkursem objęło Ministerstwo Finansów.

Do konkursu przystąpiła rekordowa w jego historii liczba ponad 7000 uczniów i 123 szkół. Na drodze do finału uczniowie musieli m.in. rozwiązać test i studium przypadku, a także nagrać film, który następnie oceniali internauci oraz Komisja złożona z przedstawicieli biznesu.

Najlepsze 8 zespołów zmierzyło się w finale, w trakcie którego musieli dowieść swoich umiejętności oratorskich. Każdy z zespołów wziął udział w dwóch debatach, w trakcie których bronił lub negował zadaną tezę. Ocenie podlegała siła argumentacji, struktura wypowiedzi, umiejętność aktywnego słuchania, zadawania pytań i zbijania argumentów strony przeciwnej. Fakt, że w zależności od debaty ten sam zespół bronił, bądź negował tezę nie ułatwiał uczniom zadania. Po debatach, uczestnicy musieli również zaprezentować swoją wiedzę na temat rynku pracy. Jury złożone z pedagogów i doradców zawodowych z wieloletnim doświadczeniem wyłoniło dwa zespoły, które wzięły udział w debacie finałowej.

Najlepsi okazali się uczniowie z Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych im. Stanisława Staszica w Koninie, pod opieką pani Marty Woźniak.

Drugie miejsce zajęli uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie pod opieką pani Marty Kaczmarczyk.

Trzecie miejsce zdobyli uczniowie z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łęczycy, pod opieką pani Doroty Wyrzykowskiej.

Finałową debatę oceniało jury w składzie: Krzysztof Grad – Dyrektor Biura Komunikacji i Promocji Ministerstwa Finansów, Joanna Zimoląg-Myczkowska – Koordynator Programów Edukacyjnych Fundacji Warszawski Instytut Bankowości oraz Małgorzata Sobkowicz – Prezes Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

W 2021 roku w programie Moje finanse wzięło udział ponad 100000 uczniów z całego kraju!

​Transmisję na żywo można zobaczyć tutaj: https://fb.watch/6lEAuat5u-/