3 sierpnia 2023

Festiwal przedsiębiorczości GEN-E 2023 w Stambule

W dniach 11-13 lipca, po raz kolejny przedsiębiorczość, w pełnym tego słowa znaczeniu, miała swoje europejskie święto. Byliśmy świadkami GEN-E 2023, czyli największego europejskiego festiwalu przedsiębiorczości organizowanego przez Junior Achievement Europe. Do Stambułu zjechały się delegacje i zespoły z 40 europejskich krajów, a także liczni przedstawiciele środowiska biznesu, którzy aktywnie wspierają edukację młodych ludzi.

W konkursie GEN-E 2023 Polskę reprezentował zespół Praktymarket z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle, pod kierunkiem Pani Agaty Gołąb. Pomysłem zespołu, który skradł serca jury Ogólnopolskiego Konkursu Miniprzedsiębiorstwo Roku 2023 było stworzenie platformy pośredniczącej między przedsiębiorcami a potencjalnymi praktykantami. Platforma ta, oferując bazę praktyk w różnych branżach, pomaga uczniom i uczennicom szkół średnich znaleźć praktyki w wybranym przez siebie zawodzie.

Zespół Praktymarket, wyposażony w wiedzę oraz niezbędne umiejętności zaprezentował się w Stambule bardzo dobrze i efektywnie. Justyna, Maksymilian, Mateusz i Kamil godnie i z uśmiechem reprezentowali nasz kraj na arenie międzynarodowej. To była wielka radość bliżej ich poznać i z pewnością będziemy trzymać kciuki za ich dalszą drogę edukacyjną i biznesową! W tym miejscu należy wspomnieć o niezwykłym wkładzie niezawodnych Partnerów Fundacji. ManpowerGroup udzielił drużynie nieocenionych wskazówek związanych ze sposobem przedstawienia swojej działalności, wypożyczył sprzęt do prezentacji oraz wyprodukował banner zdobiący stoisko targowe. Avanade przygotował i przeprowadził energetyczne dwudniowe warsztaty w Krakowie dla naszych zwycięzców, podczas których uczyli się jak się zaprezentować przed międzynarodową publicznością i trenowali wystąpienie w języku angielskim. Ogromne podziękowania należą się również Accenture i FedEx, dzięki którym wyjazd na konkurs do Stambułu był możliwy.

GEN-E łączy w sobie dwa ogromne wydarzenia – równolegle rywalizują zespoły z poziomu szkół średnich oraz studenci szkół wyższych. Każda z grup wiekowych dodatkowo może wyróżnić się na ścieżce Company of the Year lub Innovation of the Year.

Na poziomie szkół średnich, gdzie reprezentował nas Praktymarket, podium Company of the Year podzielone zostało pomiędzy zespół Isometricks z Grecji oraz SOBB UB ze Szwecji i FLUF ze Słowacji, które zajęły kolejne miejsca. Na ścieżce Innovation of the Year triumfował Mindcore z Isle of Man. Kolejne miejsca zdobyły miniprzedsiębiorstwa Brailliant z Litwy oraz Halove z Gruzji.

Przyznano rownież liczne nagrody sponsorskie. Spotkanie było także świetną okazją aby docenić pracę nauczycieli i nauczycielek z całej Europy. Rozdano The Enterpreneurial School Awards. Tym wyróżnieniem Junior Achievement Europe honoruje szkoły, które wyróżniają się znacząco na polu promowania i nauczania przedsiębiorczości. W Polsce nagrodę tę otrzymała Szkoła Podstawowa im. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu, a odebrał ją osobiście podczas ceremonii Dyrektor szkoły, Pan Piotr Melnarowicz.

Delegacja Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości szczęśliwie powróciła po 4 dniach niezwykłych emocji wyczekując już z radością przyszłorocznej odsłony Festiwalu Przedsiębiorczości GEN-E 2024, który odbędzie się w dniach 2-4 lipca w Katanii na Sycylii.