20 czerwca 2023

Jubileuszowa Gala Przedsiębiorczości w Ministerstwie Rozwoju i Technologii

12 czerwca b.r. w Ministerstwie Rozwoju i Technologii odbyła się Gala podsumowująca 20. edycję Dnia przedsiębiorczości organizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Spotkanie było także okazją do świętowania 20-lecia realizacji programu Dzień przedsiębiorczości w polskich szkołach.

Gości powitał Sekretarz Stanu w MRiT Pan Minister Piotr Uściński. Pogratulował laureatom oraz podziękował za współpracę szkołom, firmom i instytucjom zaangażowanym w realizację programu. Do Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości skierował podziękowania za wszystkie działania, które organizacja podejmuje jeż od wielu lat w celu wspierania edukacji ekonomicznej i finansowej osób młodych. Podziękował i pogratulował również uczniom i uczennicom, którzy w tym roku wzięli udział w programie oraz konkursie Mój dzień przedsiębiorczości. Podkreślił, że przyglądanie się pomysłowości, aktywności oraz efektom pracy uczniów i uczennic stanowi dla przedstawicieli instytucji wspierających projekt inspirujące doświadczenie, ponieważ opiera się na przekonaniu, że to właśnie spośród tej grupy będą się rekrutować przyszli liderzy kadr nowoczesnej gospodarki oraz biznesu.

Dzień przedsiębiorczości sprzyja podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej poprzez jednodniowe wizyty w wymarzonym miejscu pracy. W 20. edycji Dnia przedsiębiorczości uczestniczyło 18 943 uczniów i uczennic z 270 szkół w Polsce oraz przedstawiciele 9200 firm i instytucji. We wszystkich edycjach programu wzięło udział niemal 700 tys. młodych ludzi.

Wielkim sukcesem programu jest włączanie się w jego realizację każdego roku tysięcy firm i instytucji oraz ich pracowników. Budowanie mostów pomiędzy szkołą a środowiskiem gospodarczym oraz przyszłym miejscem pracy młodych ludzi jest ważnym elementem misji Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

Sławomir Adamiec, Dyrektor Generalny w Ministerstwie Edukacji i Nauki, przekazał zebranym podczas Gali gościom treść okolicznościowej noty. Szczególne słowa uznania skierował do najaktywniejszych szkolnych koordynatorów Dnia przedsiębiorczości. Podkreślił, że ich umiejętność zaangażowania i zachęcenia uczniów oraz uczennic do udziału w programie zasługuje na podziw i docenienie.

Podczas Gali nagrodzone zostały najaktywniejsze szkoły, firmy i instytucje, najaktywniejsi szkolni koordynatorzy Dnia przedsiębiorczości oraz uczniowie i uczennice wyróżnione w konkursie Mój dzień przedsiębiorczości.  Zuzanna Czarnecka z V Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze, która została laureatką konkursu pod opieką Pani Moniki Kapały, odebrała dyplom i nagrodę z rąk Ministra Piotra Uścińskiego oraz Dyrektora Sławomira Adamca.

Komitet Honorowy Dnia przedsiębiorczości przyznał także dwa wyróżnienia. Otrzymały je Małgorzata Horodecka z I Liceum Ogólnokształcącego w Przeworsku pod opieką Pani Anny Bąk, oraz Anita Jeryś i Oliwia Jędrzejewska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Kleczewie pod opieką Pana Bartosza Łukaszewskiego.

Konkurs na Najaktywniejszego szkolnego koordynatora wygrały ex aequo panie: Renata Tatara z II Liceum Ogólnokształcącego w Wieluniu oraz Pani Sylwia Gnoińska z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Tadeusza Kotarbińskiego w Radomsku. Nagrody wręczył laureatkom między innymi Andrzej Pierchała, wieloletni koordynator programu Dzień przedsiębiorczości.

Lista nagrodzonych szkół oraz firm i instytucji znajduje się tutaj: https://dzien-przedsiebiorczosci.junior.org.pl/pl/o-programie/konkursy/wyniki-konkursu-2023

Podczas Gali swoje umiejętności wokalne zaprezentowała Julia Stępień, studentka wydziału musicalowego Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, laureatka licznych krajowych i zagranicznych konkursów piosenki.

Zapraszamy wszystkie szkoły ponadpodstawowe oraz firmy i instytucje z całej Polski do udziału w kolejnej 21. edycji Dnia przedsiębiorczości!