27 marca 2015

Gala Przedsiębiorczości po raz kolejny w Pałacu Prezydenckim


45 tysięcy uczniów, tyle samo wolontariuszy spośród 18 tysięcy firm i instytucji wzięło udział w 11 edycji „Dnia przedsiębiorczości” organizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Jej podsumowanie odbyło się w Pałacu Prezydenckim z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego i przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP – Ireny Wóycickiej, Olgierda Dziekońskiego i Henryka Wujca, Doradcy Prezydenta RP oraz przedstawicieli Rady Zarządu Fundacji. Program od 5 lat objęty jest honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Gala była także inauguracją „Dnia przedsiębiorczości” 2015.

– Słabszą stroną systemu edukacji w Polsce jest słabość relacji i powiązań między praktyką życia zawodowego a systemem edukacji – mówił Bronisław Komorowski podczas wtorkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Podkreślał, że dzisiaj ważne są działania praktyczne – jak praktyki w ramach „Dnia przedsiębiorczości”. Jak zaznaczył liczy, że akcja przyniesie dalsze efekty w postaci zbudowania w Polsce systemu, który w praktycznym wymiarze będzie wyposażał jak największą liczbę młodych ludzi w wiedzę i umiejętności przydatne w momencie startu w dorosłe życie.
 

 


45 tysięcy uczniów, tyle samo wolontariuszy spośród 18 tysięcy firm i instytucji wzięło udział w 11 edycji „Dnia przedsiębiorczości” organizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Jej podsumowanie odbyło się w Pałacu Prezydenckim z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego i przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP – Ireny Wóycickiej, Olgierda Dziekońskiego i Henryka Wujca, Doradcy Prezydenta RP oraz przedstawicieli Rady Zarządu Fundacji. Program od 5 lat objęty jest honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Gala była także inauguracją „Dnia przedsiębiorczości” 2015.

Słabszą stroną systemu edukacji w Polsce jest słabość relacji i powiązań między praktyką życia zawodowego a systemem edukacji – mówił Bronisław Komorowski podczas wtorkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Podkreślał, że dzisiaj ważne są działania praktyczne – jak praktyki w ramach „Dnia przedsiębiorczości”. Jak zaznaczył liczy, że akcja przyniesie dalsze efekty w postaci zbudowania w Polsce systemu, który w praktycznym wymiarze będzie wyposażał jak największą liczbę młodych ludzi w wiedzę i umiejętności przydatne w momencie startu w dorosłe życie.

Podczas uroczystości najaktywniejsze szkoły oraz firmy i instytucje uhonorowane zostają statuetkami i dyplomami. W tym roku uhonorowanych zostało 20 szkół i 23 firmy. Nagrody otrzymują także uczniowie – laureaci konkursu na najlepszy fotoreportaż z „Dnia przedsiębiorczości”.

Celem programu jest pomoc młodym ludziom w podejmowaniu trafnych decyzji dotyczących ich dalszej drogi zawodowej i edukacyjnej. Dzięki kilkugodzinnym praktykom w wybranym miejscu pracy uczniowie mają możliwość zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie, zapoznania się z jego specyfiką oraz pozyskania informacji o wymaganym wykształceniu, umiejętnościach i niezbędnych predyspozycjach do jego wykonania.

Mając 16 lat podjęłam decyzję o nauce w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Lubinie w zawodzie technik ortopeda. Zastanawiałam się, czy dokonałam właściwego wyboru. Udział w „Dniu przedsiębiorczości” zweryfikował słuszność podjętej przeze mnie decyzji. Teraz jestem przekonana, że zawód ten, który niesie pomoc ludziom borykającym się z różnymi niepełnosprawnościami, jest zawodem, w którym będę mogła się realizować i czerpać satysfakcję z jego wykonywania.
Odbyta praktyka w zakładzie wytwarzającym sprzęt ortopedyczny, pozwoliła mi poznać specyfikę działalności gospodarczej, którą chciałabym prowadzić po ukończeniu szkoły.
– tak podsumowuje swój udział w programie Paulina Pluta, uczennica III klasy Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Lubinie.

Ideą „Dnia przedsiębiorczości” jest też włączanie dorosłych, zwłaszcza przedsiębiorców, w edukację młodzieży. Dotychczas w programie wzięło udział ponad 400 000 młodych ludzi oraz taka sama liczba wolontariuszy. Co roku uczestniczy w nim od 16 000 do 19 000 firm i instytucji.

Prof. dr hab. n. med. Elżbieta Krajewska-Kułak, Prodziekan ds. Studentów Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, uważa, że zorganizowanie „Dnia przedsiębiorczości” jest bardzo udaną i potrzebną inicjatywą.

– Jako Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zdecydowaliśmy się wziąć w nim udział z różnych powodów. […] Jest to dla nas, jako Uczelni, okazja do pokazania młodym ludziom, jak trudna i odpowiedzialna jest praca w ochronie zdrowia.
W tym Dniu uczniowie uczestniczą w prowadzonych przez pracowników i studentów Wydziału wykładach, pokazach i zajęciach praktycznych na fantomach realizowanych w salach wykładowych oraz pracowniach umiejętności praktycznych.
Staramy się też przekazać młodzieży, że dla pacjentów bardzo ważne jest nie tylko posiadanie przez medyków szerokiej wiedzy, ale także wysokiej kultury osobistej i stanie się dla chorego przyjacielem, który będzie go uczył, jak ma walczyć o swoje zdrowie.
Próbujemy także uzmysłowić młodym ludziom, jak cudowna jest możliwość niesienia bezinteresownej pomocy z potrzeby serca, bez względu na to, czy będzie się pielęgniarką, położną, dietetykiem, fizjoterapeutą, logopedą, elektroradiologiem, ratownikiem medycznym lub menadżerem zdrowia
. – powiedziała Elżbieta Krajewska-Kułak.

Poniżej przedstawiamy listę laureatów „Dnia przedsiębiorczości” 2014.

Najaktywniejsze Szkoły 2014:

1. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Lubinie (województwo dolnośląskie)
2. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Kościelcu (województwo kujawsko-pomorskie)
3. Zespół Szkół Rolniczych im. Władysława Grabskiego w Grudziądzu (województwo kujawsko-pomorskie)
4. I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie (województwo lubelskie)
5. Technikum nr 3 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Żarach (województwo lubuskie)
6. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie (województwo łódzkie)
7. Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława Iwaszkiewicza w Brzezinach (województwo łódzkie)
8. Powiatowy Zespół nr 5 Szkół Budowlanych w Oświęcimiu (województwo małopolskie)
9. VI Liceum Ogólnokształcące w Siedlcach (województwo mazowieckie)
10. Liceum Profilowane w Zespole Szkół im. Janusza Korczaka w Prudniku (województwo opolskie)
11. Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu (województwo podkarpackie)
12. Zespół Szkół nr 3 im. Władysława Stanisława Reymonta w Bielsku Podlaskim (województwo podlaskie)
13. Zespół Szkół Społecznych im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Człuchowie (województwo pomorskie)
14. Technikum im. gen. Józefa Hallera w Owidzu (województwo pomorskie)
15. Zespół Szkół Specjalnych im. Matki Teresy z Kalkuty w Żorach (województwo śląskie)
16. Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Sędziszowie (województwo świętokrzyskie)
17. Zespół Szkół nr 6 im. Macieja Rataja w Ełku (województwo warmińsko-mazurskie)
18. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie (województwo wielkopolskie)
19. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Śremie (województwo wielkopolskie)
20. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Boninie (województwo zachodniopomorskie)

Najaktywniejsze Firmy 2014:

W kategorii Firmy ogólnopolskie:

1. Leroy Merlin Sp. z o.o.
2. Zakład Ubezpieczeń Społecznych
3. Bank Zachodni WBK SA
4. Bank Gospodarki Żywnościowej SA
5. Bank Pekao SA
6. TVN SA
7. Telewizja Polska SA

W kategorii Firmy regionalne:

1. GRANEX Sp. z o.o. w Strzegomiu (województwo dolnośląskie)
2. Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy (województwo kujawsko-pomorskie)
3. Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie (województwo lubelskie)
4. Izba Celna w Rzepinie (województwo lubuskie)
5. Szpital Powiatowy w Radomsku (województwo łódzkie)
6. Hotel "Bochnia" w Bochni (województwo małopolskie)
7. Komenda Powiatowa Policji w Mińsku Mazowieckim (województwo mazowieckie)
8. NEAPCO Europe Sp. z o.o. w Praszce (województwo opolskie)
9. Usługi Transportowo-Handlowe. Szyszka Krzysztof w Adamówce (województwo podkarpackie)
10. Uniwersytet Medyczny Wydział Nauk o Zdrowiu w Białymstoku (województwo podlaskie)
11. Grodzisko OWIDZ w Owidzu (województwo pomorskie)
12. Auto Latos Club SHUMA w Dąbrowie Górniczej (województwo śląskie)
13. Komenda Powiatowa Policji w Jędrzejowie (województwo świętokrzyskie)
14. Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe „Zamek" sp. z o.o. w Lidzbarku Warmińskim (województwo warmińsko-mazurskie)
15. Grupa Raben w Robakowie k. Poznania (województwo wielkopolskie)
16. SPOŁEM Powszechna Spółdzielnia Spożywców "JEDNOŚĆ" w Kołobrzegu (województwo zachodniopomorskie)

Nagrodę główną w Konkursie na Najlepszy Fotoreportaż z „Dnia przedsiębiorczości” otrzymała Julia Rębisz z II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Bielsku-Białej, natomiast wyróżnienie przyznano Karolinie Jasek z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!