12 kwietnia 2019

Jak to jest być dietetykiem, hutnikiem czy motorniczym pociągu? A może wybrać pracę w fundacji lub agencji komunikacji?

Na te pytania miało szansę poznać odpowiedź około 40 000 uczniów z ponad 700 szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. 20 marca 2019 r. młodzi ludzie spędzili kilka godzin w wybranych firmach lub instytucjach, towarzysząc pracownikom w wykonywaniu ich codziennych obowiązków.

Na te pytania miało szansę poznać odpowiedź około 40 000 uczniów z ponad 700 szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. 20 marca 2019 r. młodzi ludzie spędzili kilka godzin w wybranych firmach lub instytucjach, towarzysząc pracownikom w wykonywaniu ich codziennych obowiązków.

„Dzień przedsiębiorczości”, projekt realizowany przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości od 16 lat, daje uczniom możliwość zapoznania się ze specyfiką danego zawodu oraz pozyskania informacji o wymaganym wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do jego wykonywania. Celem programu jest pomoc młodym ludziom w podejmowaniu trafnych decyzji dotyczących ich dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.

Cudownie, że mogłam ten dzień spędzić w poradni psychologicznej. Teraz wiem, że mój wybór przyszłego zawodu był trafny – powiedziała po „Dniu przedsiębiorczości” Roksana Czupryńska, uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie.

Pracownikom firm i instytucji projekt daje możliwość aktywnego włączenia się w edukację młodych ludzi, poznania ich aspiracji i wpłynięcia na ich decyzje zawodowe.

Aleksandra Pałucka, stomatolog w firmie OLDENT w Żyrardowie, powiedziała: Bardzo ciekawy projekt, cieszę się, że mogłam młodzieży przybliżyć charakterystykę tego zawodu stomatologa i pokazać im jego wady i zalety.

Co roku w „Dzień przedsiębiorczości” włączają się tysiące wolontariuszy. W tej edycji uczniów zaprosiło do siebie około 16 000 firm i instytucji w całej Polsce. W projekcie biorą udział szpitale, urzędy skarbowe, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wojsko, policja, a także środowisko gospodarcze począwszy od korporacji międzynarodowych a skończywszy na małych rodzinnych firmach lokalnych. W program włączyły się w tym roku ponownie firmy takie jak ArcelorMittal, Bank HSBC, Euroclear, Europ Assistance, Fedex, Dentsu Aegis Network, Lloyd’s, MetLife czy Nationale Nederlanden – mówi Zbigniew Modrzewski, Prezes Zarządu Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

Program organizowany jest pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.