13 maja 2019

Uczniowie z Żor najbardziej przedsiębiorczy na rynku finansowym

W dniach 4-5 kwietnia 2019 r. w Centrum Kreatywności, w samym sercu rewitalizowanej warszawskiej Pragi, odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Przedsiębiorczy na Rynku Finansowym, który realizowany jest w ramach programu "Moje finanse". Finaliści wypełniali testy, rozwiązywali zadania, podejmowali decyzje finansowe oraz debatowali. Tematem tegorocznej edycji konkursu był rynek inwestycji, a debata toczyła się wokół tezy: Inwestowanie na giełdzie jest najlepszą formą alokacji w długim okresie.

Zmagania uczniów oceniali sędziowie z instytucji i firm, które wspierają realizację programu: Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Warszawskiego Instytutu Bankowości, Nationale Nederlanden oraz Uniwersytetu Warszawskiego.

Do konkursu przystąpiło ponad 5000 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Aby dostać się do finału uczniowie rozwiązywali testy, zadania problemowe, kręcili filmy i zdobywali głosy internautów. Do Warszawy przyjechało osiem najlepszych 3-osobowych drużyn.

I miejsce zajęła - po brawurowej debacie finałowej - drużyna z III Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Żorach w składzie: Paweł Mazurczak, Jakub Myszka, Oskar Laskowski pod opieką Pana Andrzeja Pierchały.

Dzięki konkursowi zagadnienia przedsiębiorczości i finansów stały mi się bliskie. Wiedzę zdobytą w tych dziedzinach zamierzam poszerzać na studiach. Podczas finału w Warszawie poznałem wielu ciekawych ludzi. Mogłem sprawdzić się jako uczestnik debaty przed publicznością oraz znawcami tematu. Zachęcam wszystkich do udziału w konkursie” – powiedział Paweł po zdobyciu pierwszego miejsca.

II miejsce zdobyli uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Kielcach, III zaś reprezentanci Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Ks. Janusza St. Pasierba w Tczewie.

Nawet jeśli młody człowiek sam jeszcze nie zarabia, każdego dnia podejmuje decyzje, które niosą określony skutek ekonomiczny. Od tego czego uczniowie nauczą się w trakcie szkolnej edukacji zależy ich powodzenie i sukces w życiu dorosłym.

Udział w konkursie Przedsiębiorczy na Rynku Finansowym jest naturalną konsekwencją realizacji w naszej szkole programu „Moje finanse”. Uczniowie rywalizując z zespołami z innych szkól mają możliwość praktycznego sprawdzenia i weryfikacji zdobytej na lekcjach wiedzy. Przygotowując się, podnoszą poziom swojej wiedzy finansowej, a także kształtują wiele cennych umiejętności jak na przykład przekonywanie do swoich racji siłą argumentów, podczas wspólnego debatowania na określony przez organizatorów temat” – skomentował Tadeusz Chądzyński, nauczyciel z VIII LO w Gdańsku, opiekun jednej z drużyn biorących udział w finale.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy udziału w konkursie!

Patronat Honorowy Ministerstwa Finansów

Program realizowany wspólnie z: