16 maja 2019

TTS_emte z VIII LO w Gdańsku zdobywają Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu „Zarządzanie Firmą – JA TITAN 2019”

Finał Ogólnopolskiego Konkursu „Zarządzanie Firmą – JA TITAN 2019” odbył się w dniach 11-12 kwietnia br. w gmachu Ministerstwa Finansów, które już po raz trzeci objęło konkurs honorowym patronatem. Podczas rywalizacji finaliści musieli podejmować szereg decyzji dotyczących strategii produkcji, sprzedaży oraz marketingu swoich produktów w zmieniającym się środowisku gospodarczym. Najlepszy okazał się zespół „TTS-emte” z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku.

W konkursie opartym na symulacji komputerowej z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem JA TITAN uczestniczyli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Finaliści prowadzili własne firmy produkujące hologeneratory w symulowanej rzeczywistości rynkowej. Na podstawie dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynku musieli podejmować decyzje dotyczące ceny, wielkości produkcji, marketingu, nakładów na badania i rozwój, a także inwestycji i wydatków na działalność charytatywną swoich przedsiębiorstw.

Młodzi menedżerowie są dopiero uczniami szkoły ponadgimnazjalnej, a już doskonale potrafią zarządzać przedsiębiorstwem. Dzięki symulacji JA Titan wiedzą, jakie konsekwencje przynoszą podejmowane przez nich decyzje gospodarcze i są przygotowani na niespodziewane okoliczności. Przyszli szefowie uczą się nie tylko trafnie planować i realizować własną strategię w prowadzeniu firmy, ale też doskonalą umiejętność pracy zespołowej, a także gra wymaga od nich zdyscyplinowania i wzmożonej odporności na stres – mówi Joanna Połom, opiekun laureatów trzeciego miejsca.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 1010 zespołów, 12 najlepszych uczestniczyło w ścisłym finale. Najlepszy wynik oraz Grand Prix zdobyła drużyna „TTS_emte” w składzie Marcin Klisz i Mateusz Ambroz z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. Drugie miejsce zajął zespół „AttackOn(ja)Titan” z I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Dubois w Koszalinie, a trzecie zespół „Sugar” z Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych w Tucholi.

Program JA Titan pozwala aktywnie uczyć się języka angielskiego, szacowania i przewidywania, chłodnej kalkulacji oraz mądrego dysponowania danym budżetem. Wszystkie te cechy sprawiają, że warto wziąć w nim udział, gdyż oprócz frajdy czerpanej z możliwości kierowania wirtualną firmą, konkurując przy tym z naszymi rówieśnikami, nabywamy także umiejętności przydatne w momencie wkraczania w dorosłość – mówią Katarzyna Szczerba i Sandra Chwała, laureatki II miejsca oraz konkursu na najlepszy film o symulacji.

Tytuł Najaktywniejszego Nauczyciela przyznano panu Tadeuszowi Chądzyńskiemu z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku.

Konkurs już po raz trzeci gościł w Ministerstwie Finansów. Krzysztof Grad, Dyrektor Biura Komunikacji i Promocji MF powitał uczniów:

Gratuluję wam dotarcia do ścisłego finału. Cieszę się, że młodzież interesuje się przedsiębiorczością i bierze udział w takich przedsięwzięciach.

Dyplomy i nagrody uczniom i opiekunom wręczyli pani Alicja Żelichowska, Dyrektor Biura Logistyki Ministerstwa Finansów oraz pani Magdalena Raczek-Kołodyńska, Wiceprezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.

Finaliści wzięli również udział w tzw. friendly game - rozgrywce pokazowej z przedstawicielami Accenture oraz SEG – partnerów programu.

Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości już od 26 lat organizuje Ogólnopolski Konkurs Zarządzania Firmą JA TITAN w ramach programu edukacyjnego „Zarzadzanie firmą”. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 11 000 uczniów.

Patronat honorowy Ministerstwa Finansów

Program realizowany wspólnie z: