Wydarzenia

17 listopada 2015

Poznaliśmy najaktywniejsze szkoły w programie „Otwarta firma”!

Ponad 63 tysiące uczniów z 440 szkół oraz 1701 firm i instytucji z całej Polski – to bilans 7. edycji projektu „Otwarta firma” odbywającego się w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. 13 listopada br. w Centralnej Bibliotece Rolniczej im. Michała Oczapowskiego w Warszawie na uroczystej gali spotkali się szkolni koordynatorzy i uczniowie z całej Polski z przedstawicielami firm będących partnerami programu.

Czytaj dalej
6 listopada 2015

Polskie szkoły w konkursie "Car Donation Competition"!

Polska znalazła się wśród 15 krajów z Europy, które będą rywalizować w międzynarodowym konkursie "Car Donation Competition" organizowanym w ramach programu "Skills for the Future (SFF)". Nagrodą w konkursie jest 8 samochodów marki Hyundai, które zostaną przekazane szkołom zawodowym biorącym udział w programie SFF w roku szkolnym 2015/2016. Projekt jest realizowany we współpracy z firmą Hyundai Motor Europe.

Czytaj dalej
29 października 2015

Konkurs „Grosikowa gazetka miesiąca” rozstrzygnięty!

Znamy pierwszych laureatów konkursu Grosikowa gazetka miesiąca! Od września do grudnia 2015 roku nauczyciele uczestniczący w programie „Bezpieczne wędrówki. Od grosika do złotówki” mogą przesyłać gazetki przedstawiające różnorodne sposoby realizacji projektu oraz aktywności swoich uczniów. Raz w miesiącu jury konkursowe wybiera najlepszą gazetkę, która pojawi się na stronie internetowej programu.

Czytaj dalej
29 października 2015

X jubileuszowa Gala Przedsiębiorczych Nauczycieli IMPULS

23 października w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie poznaliśmy po raz dziesiąty najbardziej aktywnych nauczycieli i uczniów, którzy zostali uhonorowani przez Narodowy Bank Polski oraz Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości za aktywny udział w realizacji projektów edukacyjnych z zakresu ekonomii, finansów i przedsiębiorczości w minionym roku szkolnym. Nagrody ufundowane przez NBP odebrali zwycięzcy dwóch konkursów realizowanych wyłącznie dla członków Klubu, najbardziej aktywni nauczyciele w poszczególnych województwach oraz zwycięzcy rankingu ogólnopolskiego w kategoriach: najbardziej aktywny nauczyciel przedsiębiorczości, najbardziej aktywny Szkolny Klub Przedsiębiorczości i najlepsza szkoła przedsiębiorczości.

 

Czytaj dalej
25 września 2015

1 200 000 uczniów! Za nami 10 lat programu Moje finanse

W związku z 10-leciem programu Moje finanse Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim i Fundacją Kronenberga przy Citi Handlowy zorganizowała konferencję Moje finanse 2005-2015. Edukacja finansowa w szkole ponadgimnazjalnej. Była to okazja do podsumowania 10 lat funkcjonowania programu, zastanowienia się nad potrzebami szkolnictwa w zakresie edukacji finansowej, a także podziękowania jego autorom i realizatorom.

Czytaj dalej
22 września 2015

Konkurs na pracę pisemną XIV edycja

Narodowy Bank Polski zaprasza do udziału w kolejnej edycji Konkursu na pracę pisemną.
Konkurs ogłaszany jest w dwóch kategoriach:

Gimnazja: „Kooperatywa z sukcesem – pomysł na wspólny biznes, spełniający potrzeby społeczności lokalnej”;

Szkoły ponadgimnazjalne: „Kapitał wiedzy o ekonomii plus kapitał społeczny warunkiem rozwoju. Jak to rozumieć i jak wykorzystać lokalnie?”. 

Czytaj dalej
10 września 2015

Konkurs „JEŻDŻĘ BEZPIECZNIE”

Zapraszamy wszystkich nauczycieli uczestniczących w programie „Bezpieczne wędrówki. Od grosika do złotówki” do udziału w konkursie Jeżdżę bezpiecznie.

Celem Konkursu jest wyłonienie najlepszego filmu dotyczącego bezpiecznej jazdy na rowerze. Nagrodzone zostaną najlepsze prace przedstawione w formie filmu trwającego do 2 minut, w ogólnodostępnym formacie filmowym: avi, mp4, mpg o maksymalnym ciężarze 500 MB.


Czytaj dalej
4 sierpnia 2015

PINazing w Berlinie!

W dniach 28-31 lipca w Berlinie odbył się europejski konkurs Company of the Year Competition 2015. W tych dniach 37 drużyn z 36 krajów konkurowało ze sobą o tytuł najlepszego młodzieżowego miniprzedsiębiorstwa w Europie. Polskę reprezentowali finaliści Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo PRODUKCIK 2015 – PINazing.

Czytaj dalej
17 czerwca 2015

Janusze Przyszłości w Pradze

W dniach 8-10 czerwca 2015 roku młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu, pod opieką Pani mgr Anny Mądry,po raz kolejny reprezentowała Polskę podczas finału europejskiego konkursu Skills for the Future, realizowanego w partnerstwie z firmą Hyundai.

Poniżej link do filmu:

Czytaj dalej
12 czerwca 2015

PINazing jedzie do Berlina! Konkurs na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo PRODUKCIK 2015 rozstrzygnięty

W dniach 28 – 29 maja bieżącego roku Warszawska Giełda Papierów Wartościowych gościła finalistów Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo – PRODUKCIK 2015. W tych dniach 30 najlepszych miniprzedsiębiorstw, spośród 324 biorących udział w programie, konkurowało ze sobą o Grand Prix. Uczestnicy musieli wykazać się umiejętnościami biznesowymi oraz zdolnościami prezentacji własnych produktów i usług. W komisji oceniającej młodych przedsiębiorców zasiedli przedstawiciele biznesu, reprezentanci firm i instytucji takich jak: Citi Handlowy, HSBC, MetLife, Union Investment TFI, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, Diners Club, PwC, Europ Assistance, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, Związek Banków Polskich. 


Czytaj dalej
27 maja 2015

Ponad 320 młodzieżowych przedsiębiorstw! Finał Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo – PRODUKCIK 2015

Entuzjazm do prowadzenia biznesu i ogromna kreatywność cechują uczniów, którzy biorą udział w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo PRODUKCIK. Swój potencjał będą mogli oni potwierdzić w trakcie finału konkursu w dniach 28-29 maja w Warszawie.

 

Czytaj dalej
21 maja 2015

Warsztaty z Grosikiem!

Ostatnie dwa miesiące są bardzo pracowite dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej z całej Polski, którzy wprowadzają projekt „Bezpieczne wędrówki. Od grosika do złotówki”. Do końca maja 700 pedagogów weźmie udział w drugim już cyklu szkoleniowym. Wszystko po to, aby jak najskuteczniej realizować program z udziałem dzieci i ich rodziców. To, czego teraz nauczą się wychowawcy klas drugich, wykorzystają w przyszłym roku szkolnym. 


Czytaj dalej
18 maja 2015

Konkurs na Grosikową gazetkę miesiąca

Uwaga: Konkurs na Grosikową gazetkę miesiąca

Bierzesz udział w projekcie „Bezpieczne wędrówki. Od grosika do złotówki”? Zainspiruj innych! Zapraszamy wszystkich nauczycieli uczestniczących w naszym programie do udziału w konkursie Grosikowa gazetka miesiąca


Czytaj dalej
8 maja 2015

Bezpieczne wędrówki po świecie finansów

Jak zarabia się pieniądze? Jak oszczędzać energię, wodę czy kieszonkowe i jak mądrze je wydawać? Jakie mamy korzyści z segregowania odpadów? Do kogo zwrócić się o pomoc w razie niebezpieczeństwa? Jak bezpiecznie bawić się w domu i na dworze? Dowiadują się tego uczniowie drugich i trzecich klas ze szkół podstawowych podróżując z przewodnikiem Grosikiem po Galaktykach Finanse i Oszczędzanie.
87% dzieci uczestniczących w projekcie odkłada przynajmniej część otrzymywanych pieniędzy,
74 % oszczędza inne zasoby, a 72% podejmuje bardziej racjonalne decyzje zakupowe. Tak wynika z raportu z ewaluacji zewnętrznej programu „Bezpieczne wędrówki. Od grosika do złotówki”.


 

Czytaj dalej
29 kwietnia 2015

Zwycięzcy finału Konkursu „Skills for the Future” zostali wyłonieni!

Z przyjemnością ogłaszamy, że zwycięzcą tegorocznego finału Ogólnopolskiego Konkursu „Skills for the Future” została drużyna Janusze Przyszłości z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu.

Czytaj dalej
27 kwietnia 2015

Polska młodzież w czołówce finalistów Europejskiego Konkursu Sci-Tech Challenge 2015 w Bukareszcie!

W dniach 21-23.04.2015 r. w Bukareszcie odbył się Europejski Finał programu Sci-Tech Challenge 2015, którego celem jest zachęcenie młodych ludzi do studiowania na kierunkach ścisłych. W szóstym już finale wzięło udział 54 licealistów z całej Europy - finalistów konkursów krajowych. W tym roku po raz kolejny Polskę reprezentowała drużyna z XI Liceum Ogólnokształcącego im. J. W. Zembrzuskich w Poznaniu pod opieką nauczyciela podstaw przedsiębiorczości, pani mgr Magdaleny Ciesielskiej. Tym razem w nowym składzie: Vanessa Machnicka, Arkadiusz Przywecki, Eryk Ruciński, Kamil Nowak i Bartosz Garczyk. Młodzież podzielona na międzynarodowe drużyny konkurowała ze sobą o tytuł laureata.

https://www.facebook.com/jaye.europe?fref=nf

https://www.facebook.com/jaye.europe/videos/10153236214878374/?video_source=pages_finch_main_video

Czytaj dalej
23 kwietnia 2015

Znamy już tytanów zarządzania 2015!

16 kwietnia br. dwanaście wirtualnych spółek „zadebiutowało” na rynku New Connect w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych. Zarządzały nimi dwuosobowe drużyny złożone z uczniów liceum lub technikum, wyłonione spośród 1116 zespołów startujących w konkursie i 10 000 uczniów uczestniczących w programie „Zarządzanie firmą”.

 

 

Patronat honorowy

Czytaj dalej
23 kwietnia 2015

Branża motoryzacyjna – wymarzona przyszłość dla młodych ludzi

Polscy uczniowie, podobnie do kilkuset innych młodych ludzi z różnych krajów Europy, mają szansę przekonać się jak fascynujący jest świat motoryzacji!

Wyzwanie, przed którym stoi współcześnie branża motoryzacyjna to stałe poszukiwanie wykwalifikowanych specjalistów. Od dwóch lat przygotowaniem uczniów szkół ponadgimnazjalnych do kariery związanej z matematyką, nauką, inżynierią i technologią zajmuje się Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości – członek międzynarodowej organizacji Junior Achievement Worldwide w partnerstwie z firmą Hyundai Motor Poland. Realizując program Skills for the Future umożliwia młodzieży zdobycie wiedzy i praktycznych umiejętności ułatwiających realizację planów zawodowych, zwiększając tym samym możliwości zatrudnienia. Głównym założeniem programu jest przygotowanie młodzieży, by była w stanie wyjść naprzeciw wysokim oczekiwaniom wymagającej kreatywnego, innowacyjnego, technologicznego myślenia, branży motoryzacyjnej jutra. W programie biorą udział uczniowie, przyszli mechanicy, mechatronicy, logistycy oraz nauczyciele i wolontariusze – konsultanci HYUNDAI Motor Poland.  

Czytaj dalej
27 marca 2015

Gala Przedsiębiorczości po raz kolejny w Pałacu Prezydenckim


45 tysięcy uczniów, tyle samo wolontariuszy spośród 18 tysięcy firm i instytucji wzięło udział w 11 edycji „Dnia przedsiębiorczości” organizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Jej podsumowanie odbyło się w Pałacu Prezydenckim z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego i przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP – Ireny Wóycickiej, Olgierda Dziekońskiego i Henryka Wujca, Doradcy Prezydenta RP oraz przedstawicieli Rady Zarządu Fundacji. Program od 5 lat objęty jest honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Gala była także inauguracją „Dnia przedsiębiorczości” 2015.

– Słabszą stroną systemu edukacji w Polsce jest słabość relacji i powiązań między praktyką życia zawodowego a systemem edukacji – mówił Bronisław Komorowski podczas wtorkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Podkreślał, że dzisiaj ważne są działania praktyczne – jak praktyki w ramach „Dnia przedsiębiorczości”. Jak zaznaczył liczy, że akcja przyniesie dalsze efekty w postaci zbudowania w Polsce systemu, który w praktycznym wymiarze będzie wyposażał jak największą liczbę młodych ludzi w wiedzę i umiejętności przydatne w momencie startu w dorosłe życie.
 

Czytaj dalej
17 marca 2015

Sci-Tech Challenge 2015 – wolontariusze ExxonMobil, zdolni uczniowie oraz ich wizja miasta przyszłości

Za nami krajowy finał IV edycji międzynarodowego programu Sci-Tech Challenge, realizowanego w Polsce przez ExxonMobil oraz Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Celem projektu jest zachęcenie uczniów do studiowania na kierunkach matematycznych i przyrodniczych, odpowiadających oczekiwaniom dzisiejszego rynku pracy. Tegorocznym zadaniem finałowym było zaprojektowanie energooszczędnego miasta przyszłości, które będzie przyjazne mieszkańcom i środowisku. Wygrała drużyna z XI LO z Poznania, która w kwietniu będzie reprezentować Polskę podczas europejskiego finału konkursu w Bukareszcie.

 

Czytaj dalej