Wydarzenia
Wyniki Dnia przedsiębiorczości 2019
Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzeja Dudy
Komitet Honorowy Dnia przedsiębiorczości w składzie:
Marzena Machałek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej
Marek Niedużak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju
Zbigniew Modrzewski, Prezes Zarządu Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości
wyłonił laureatów Dnia przedsiębiorczości 2019 – najaktywniejsze szkoły, firmy i instytucje, najaktywniejszych szkolnych koordynatorów oraz zwycięzców Ogólnopolskiego Konkursu Jak Dzień przedsiębiorczości wpłynął na moje decyzje zawodowe?

Prawie 70 000 uczniów i ponad 1500 firm wzięło udział w programie „Otwarta firma”
W dniach 18-24 listopada uczniowie z prawie 500 szkół realizowali program Otwarta firma w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Wycieczki do firm i instytucji oraz spotkania z wolontariuszami w szkole były znakomitą okazją do zapoznania się ze specyfiką pracy w różnych zawodach. Bezpośredni kontakt z wolontariuszami to prawdziwa i cenna lekcja przedsiębiorczości.

Razem z Citi Foundation wspieramy przedsiębiorczych uczniów z rodzin o niskich dochodach
Bruksela, [20 listopada] - Citi Foundation i Junior Achievement Europe (JA Europe), do której należy Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, w bieżącym roku szkolnym kładą większy nacisk na wspieranie społeczności o niskich dochodach.

Seminarium dla trenerów programu "Moje finanse"
W dniach 26-27 października 2019 r. w Warszawie odbyło się seminarium dla trenerów programu "Moje finanse". Podczas 2-dniowego seminarium trenerzy uczestniczyli w warsztatach doskonalących ich wiedzę i umiejętności z zakresu wspierania przedsiębiorczych postaw uczniów i nauczycieli. Temat przewodni tegorocznej edycji programu brzmi:

Seminarium „Rozwój kompetencji – przedsiębiorczość, inicjatywność – kształtowanie postaw ucznia”
W dniach 19-20 października 2019 roku w Warszawie odbyło się seminarium „Rozwój kompetencji – przedsiębiorczość, inicjatywność – kształtowanie postaw ucznia”, w którym uczestniczyło 34 trenerów programu „Ekonomia na co dzień”.

Take&Tie będzie reprezentowało Polskę podczas European Company of the Year Competition! Grand Prix zwycięzcom wręczyła minister Jadwiga Emilewicz
W dniach 4-5 czerwca 2019 roku w gmachu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo PRODUKCIK 2019, organizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Wzięło w nim udział 20 najlepszych uczniowskich firm wyłonionych spośród kilkuset, które uczestniczyły w konkursie.

Suchy lód oczyszczający mieszkanie najlepszą innowacją społeczną w konkursie Social Innovation Relay
Eksperci Nationale-Nederlanden i Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości wyłonili najlepsze pomysły na innowacje społeczne opracowane przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Wśród 10 finałowych projektów w międzynarodowym konkursie Social Innovation Relay znalazły się, m.in. inteligentne pojemniki na śmieci, urządzenia pomagające osobom niewidomym czy kursy językowe dla imigrantów. Zwyciężył zespół, który opracował projekt suchego lodu oczyszczającego mieszkanie. W czerwcu uczennice z V Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu będą reprezentowała Polskę podczas międzynarodowego finału konkursu.

Social Innovation Camp pierwszy raz w Polsce
20 maja br. w Centrum Kreatywności Targowa 56 w Warszawie po raz pierwszy odbył się Social Innovation Camp. W jego takcie uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mają za zadanie opracować rozwiązanie zadanego problemu biznesowego. Najlepszy okazał się zespół BACZEYKO. Partnerem projektu jest Nationale-Nederlanden.

Uczennice z Topoli Królewskiej najlepsze w Potyczkach Ekonomicznych
W piątek 10 maja 2019 r. w Narodowym Banku Polskim odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Potyczki Ekonomiczne. 16 zespołów ze szkół podstawowych i gimnazjów z całej Polski musiało wykazać się wiedzą z zakresu ekonomii, usług firm i instytucji, planowania budżetu, a także umiejętnością pracy w zespole.

TTS_emte z VIII LO w Gdańsku zdobywają Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu „Zarządzanie Firmą – JA TITAN 2019”
Finał Ogólnopolskiego Konkursu „Zarządzanie Firmą – JA TITAN 2019” odbył się w dniach 11-12 kwietnia br. w gmachu Ministerstwa Finansów, które już po raz trzeci objęło konkurs honorowym patronatem. Podczas rywalizacji finaliści musieli podejmować szereg decyzji dotyczących strategii produkcji, sprzedaży oraz marketingu swoich produktów w zmieniającym się środowisku gospodarczym. Najlepszy okazał się zespół „TTS-emte” z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku.

Uczniowie z Żor najbardziej przedsiębiorczy na rynku finansowym
W dniach 4-5 kwietnia 2019 r. w Centrum Kreatywności, w samym sercu rewitalizowanej warszawskiej Pragi, odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Przedsiębiorczy na Rynku Finansowym, który realizowany jest w ramach programu "Moje finanse". Finaliści wypełniali testy, rozwiązywali zadania, podejmowali decyzje finansowe oraz debatowali. Tematem tegorocznej edycji konkursu był rynek inwestycji, a debata toczyła się wokół tezy: Inwestowanie na giełdzie jest najlepszą formą alokacji w długim okresie.

Jak to jest być dietetykiem, hutnikiem czy motorniczym pociągu? A może wybrać pracę w fundacji lub agencji komunikacji?
Na te pytania miało szansę poznać odpowiedź około 40 000 uczniów z ponad 700 szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. 20 marca 2019 r. młodzi ludzie spędzili kilka godzin w wybranych firmach lub instytucjach, towarzysząc pracownikom w wykonywaniu ich codziennych obowiązków.

Warsztaty dla nauczycieli realizujących program „Ekonomia na co dzień”
Od grudnia do lutego nauczyciele ze szkół podstawowych i klas gimnazjalnych brali udział w warsztatach, które w tym roku skupiały się na zagadnieniu aktywizowania ucznia do racjonalnego zarządzania zasobami.
Biznesu w praktyce można uczyć już w szkole podstawowej
27 lutego br. w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie odbył się MetLife LifeChanger Cup. W imprezie wzięło udział 61 uczniów, 9 nauczycieli i 9 wolontariuszy – pracowników firmy MetLife.

Laureaci 15. edycji Dnia przedsiębiorczości na Giełdzie Papierów Wartościowych
26 lutego b.r. w Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się Gala Przedsiębiorczości podsumowująca 15. edycję Dnia przedsiębiorczości organizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Wyniki Dnia przedsiębiorczości 2018
Komitet Honorowy Dnia przedsiębiorczości w składzie:
prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska - Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP
Ewa Tomaszewska – Poseł na Sejm RP
Zbigniew Modrzewski – Prezes Zarządu Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości
wyłonił laureatów Dnia przedsiębiorczości 2018 – najaktywniejsze szkoły, firmy i instytucje, najaktywniejszych szkolnych koordynatorów oraz zwycięzców Ogólnopolskiego Konkursu Jak Dzień przedsiębiorczości wpłynął na moje decyzje zawodowe?
W 15. edycji Dnia przedsiębiorczości uczestniczyło 668 szkół, 26 487uczniów oraz 12 152 firm i instytucji.

Grosikowe wędrówki w Łodzi
13 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 37 w Łodzi odbyły się Grosikowe wędrówki, event środowiskowy, zorganizowany w ramach projektu Od grosika do złotówki.

XI Światowy Tydzień Przedsiębiorczości
W dniach 12–18 listopada br. odbędzie się XI Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, który jest realizowany jednocześnie w ponad 120 krajach świata. To największe na świecie wydarzenie, mające na celu promocję przedsiębiorczości wśród młodych ludzi.

Seminarium dla trenerów programu "Moje finanse"
W dniach 27-28 października 2018 r. w Warszawie odbyło się seminarium dla trenerów programu "Moje finanse".
Trenerzy podczas 2-dniowego seminarium uczestniczyli w warsztatach doskonalących metodyczne i organizacyjne aspekty przygotowania nauczycieli do pracy z uczniami w zakresie ubezpieczeń oraz sposoby i formy przygotowania nauczycieli do ich wdrażania. Seminarium stanowiło również forum wymiany doświadczeń w zakresie realizacji edukacji finansowej oraz przyczyniło się do wypracowania optymalnych rozwiązań dla motywowania nauczycieli do wdrażania edukacji finansowej w szkole. Warsztaty seminaryjne objęły 13 godzin dydaktycznych dla każdej z 3 grup.

Seminarium dla trenerów programu "Ekonomia na co dzień"
W dniach 20-21 października 2018 roku, w Warszawie odbyło się seminarium „Aktywizowanie ucznia do racjonalnego zarządzania zasobami”, w którym uczestniczyło 34 trenerów programu Ekonomia na co dzień.